Şerit LED Avize Nasıl Yapılır – Kendin Yap

Geçenlerde bir markette gezerken şerit LED kullanılarak yapılmış şerit led avize gördüm. Çok hoşuma gitti ve modern güzel bir görüntüsünün yanında güzel bir ışık yaydığının gördüm. Fakat fiyatları o kadar hoşuma gitmedi 🙂 Aşağıda gördüğünüz ürünlerin fiyatları bin TL’ den başlıyor.

Şerit LED Avize
Şerit LED Avize

Bende kendim yapamazmıyım diye aynı markette bir kaç raf ilerde şerit LED gördüm ve aldım. Dİğer ihtiyacım olan malzeme ise profil idi. Bir kaç raf sonra da U şeklinde aluminyum profil gördüm. Yaklaşık metre fiyatı şerit ledin 15 TL, aluminyum profilin de 10 lira civarındaydı.

Daha önce aldığım sıcak beyaz şerit led ile bu sefer soğuk beyaz ledi aynı profil içine yerleştirdim. Niye farklı bir renk aldım derseniz farkını görmek için deneme olsun diye aslında.

Şerit LED Kablo Bağlantısı
Şerit LED Kablo Bağlantısı

Arka tarafı yapışkanlı kablo bağı tutucusu ile aluminyum profilin arkasına kabloları geçirdim. Bu tasarımda çok basit 1m uzunluğunda bir düz profil kullandığım için kolay oldu. Daha sonra daha önce elimde bulunan 12V 1A lik bir adaptörün içini sökerek kablo bağlantılarını yaptım ve aluminyum profilin tam üst orta tarafına çift taraflı bant ile yerleştirdim.

Şerit LED Adaptör Bağlantısı
Şerit LED Adaptör Bağlantısı

Bağlantıları yapıp aluminyum profili dengelemek için biraz ayar yapmak gerekti. Bu Şerit LED Avize’ yi asmak için kendi 220V kablosunu kullandım çünkü tüm parçalarla birlikte çok hafif bir yapıya sahip. Profilin ledlerin bulunduğu tarafı açık bıraktım. Bunun için reklamcılara gidip buzlu plexiglass kestirip yapıştırabilirsiniz. Ben bunu deneme amaçlı yaptığım için çok uğraşmadım.

Şerit LED Avize
Şerit LED Avize

Eski lambayı söktüğüm için yeri çok kötü gözüküyor. Birde göze batan adaptör. Aslında biraz uğraşarak adaptörü buat içine gömebilirsiniz arkadaşlar. Onun dışında görüntü olarak farklı geometrik tasarımlar yapılarak bence güzel ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. Toplasanız 1 saatlik bir uğraş ve 30 TL ile bence güzel bir ürün ortaya çıktı 🙂

Şerit LED Avize Montajı
Şerit LED Avize
Şerit LED Avize

Blog yazıları yazarken en çok zevk aldığım kısım tecrübelerimi paylaştığım kısım. Bu sayede başkaları kendi hatalarından ders çıkarmak yerine başkalarının tecrübelerinden faydalanmış olarak daha az vakit ve nakit israfının önüne geçmiş olabiliriz.

Şerit LED Avize
Şerit LED Avize

Bu uygulamada yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi sıcak beyaz ile soğuk beyaz arasındaki farkı görüyorsunuz. Bu konuda daha önceki yazımızda değinmiştik (Bkz. Şerit LED) Sıcak beyaz daha sarı renge kaymaktadır. U profil kullandığım için üst ve yan taraflara  daha az ışık gitmektedir. Belki de 45 derece açıyla çift taraflı ledler T profillerde kullanılabilir yada düz bir tasarım değil daha farklı bir geometrik tasarım yapılabilir. Bundan sonrası hayal gücü arkadaşlar. Ben sonuçtan memnun bir şekilde kullanıyorum. Ama bundan sonra rgb dimmer kullanarak yapmak için sabırsızlanıyorum. 🙂

2 thoughts on “Şerit LED Avize Nasıl Yapılır – Kendin Yap

 • 18 Kasım 2018 tarihinde, saat 14:04
  Permalink

  Bende geçen nişanlım ile bir mağazada yaklaşık bin lira civarında bir fiyat ile karşılaştım. Çok beğenmişti. şevki kırılmasın diye bir şey söyledim. Bunu gördüğüm cok iyi oldu 😄 Teşekkürler 👍

  Yanıtla
 • 21 Kasım 2018 tarihinde, saat 07:35
  Permalink

  bende yapmak istiyorum merak ettim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.