Senkron ve Asenkron İletişim olarak iki temel haberleşme tipi vardır. Senkron yani eşzamanlı iletişimde, iki aygıt başlangıçta kendilerini birbirleriyle senkronize eder ve ardından senkronize kalmak için sürekli olarak karakterleri gönderir. Veriler gerçekten gönderilmediğinde bile, sabit bir bit akışı, her bir cihazın, diğer herhangi bir zamanda nerede olduğunu bilmesini sağlar. Yani, gönderilen her karakter ya gerçek veri ya da boş bir karakterdir. Eşzamanlı iletişim, her bir veri baytının başlangıcını ve sonunu işaretlemek için ek bitler gerekli olmadığından, eşzamanlı olmayan yöntemlere göre daha hızlı veri aktarım hızları sağlar. IBM stili PC’lerdeki seri bağlantı noktaları asenkron aygıtlardır ve bu nedenle yalnızca eşzamansız seri iletişimleri destekler.

Asenkron (Eşzamansız) “senkronizasyon yok” anlamına gelir ve bu nedenle boş karakterlerin gönderilmesini ve alınmasını gerektirmez. Bununla birlikte, verilerin her bir baytının başlangıcı ve bitişi, başlangıç ​​ve durdurma bitleri tarafından tanımlanmalıdır. Başlangıç ​​biti, veri baytının başlamak üzere olduğu ve durdurma bittiğinde bittiğini gösterir. Bu ek iki bitin gönderilmesi gerekliliği, eş zamanlı olmayan iletişimin senkronize olmaktan biraz daha yavaş olmasına neden olmakla birlikte, işlemcinin ek boş karakterlerle uğraşmak zorunda olmaması avantajına sahiptir.

Senkron ve Asenkron İletişim

Senkron ve Asenkron İletişim

Boşta olan eşzamansız bir çizgi, 1 değeriyle belirtilir (ayrıca bir işaret durumu olarak da bilinir). Şu anda herhangi bir verinin gönderilmediğini belirtmek için bu değeri kullanarak, cihazlar boşta kalma durumu ve bağlantısız bir hat arasında ayrım yapabilir. Bir karakter iletilmek üzere olduğunda, bir başlangıç ​​biti gönderilir. Bir başlangıç ​​biti 0 değerine sahiptir (ayrıca bir uzay durumu olarak da adlandırılır). Böylece, hat 1 değerinden 0 değerine geçtiğinde, alıcı, bir veri karakterinin çizgiye inmek üzere olduğu konusunda uyarılır.


4 yorum

Anonim · 15 Kasım 2018 08:40 tarihinde

iyi iyi güzel efsane

    Anonim · 28 Kasım 2019 09:49 tarihinde

    doğru

    Anonim · 1 Ocak 2024 21:44 tarihinde

    evet

Anonim · 5 Aralık 2023 10:25 tarihinde

güzel olmuş eline sağlık

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.