Şematik tasarımınızı kontrol etmeden ve PCB düzeninize geçmeden önce bir “Elektriksel Kural Kontrolü (Electrical Rule Check)” veya ERC ile bağlantı kontrolü yapmak bazı durumlarda faydalı olmaktadır.

İlk defa bir şematik tasarlıyorsanız, Elektrik Kural Kontrolü terimi biraz yeni olabilir. Bu, şematik bilginizdeki genel hataları belirtmenize yardımcı olduğundan, her zaman mühendislik araç kutusunda tutmak isteyeceğiniz kullanışlı bir küçük araçtır. Bir ERC aşağıdaki sorunları kontrol edecektir:

 • Tüm ağlarınız şematik olarak uygun şekilde bağlanmış ve etiketlenmiş mi?
 • Şematik üzerinde herhangi bir çelişkili çıktı / girdi var mı?
 • Şematik üzerinde açık veya örtüşen pimleri ve bağlantı noktaları var mı?

Bir ERC’yi ikinci bir çift göz olarak düşünebilirsiniz; gözden kaçmış olabileceğiniz eksik detayları bulmanıza yardımcı olmak için her zaman orada olacaktır! Elbette bir ERC, şematik kitaplarınızı manuel olarak gözden geçirmenin yerine geçme amaçlı değildir, bu nedenle ilk savunma seviyenize güvenmeyin.

Electrical Rule Check – ERC Hata Türleri

Bir ERC’yi ilk kez çalıştırdığınızda, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hata kategorileri sunulur:

Tutarlılık Hataları:  consistency-error Bu hata şematik ve PCB düzeniniz arasında bir şeyin doğru olmadığı ve değişikliklerin muhtemelen her iki dosya arasında senkronize olmadığı anlamına gelir. Bu hatalardan birini alırsanız, devam etmeden önce tasarımınızın her iki versiyonunu karşılaştırmanın büyük bir kırmızı bayrak olduğunu düşünün.

Hatalar:  consistency-error Hatalar kırmızı stop lambalarıdır. Devam etmeden önce aralara adım atmanız ve bunları kontrol etmeniz gerekir. Tüm devreyi boşa harcayacak bağlı olmayan bir pime sahip olmak gibi hatalar oldukça önemli olabilir.

Uyarılar:  warning Uyarılar sarı stop lambalarıdır. Onları düzeltmeden ilerletirseniz, bu tür hatalar tasarımınızı etkilemeyebilir, ancak bunları yavaşlatıp tek tek gözden geçirmek iyi bir uygulamadır. Bu adamlar Hatalara göre daha küçük ve n, eksik net değerler gibi tasarım dışı birçok sorunu içeriyor.

NE55 Entegresi Devresi

NE55 Entegresi Devresi

Adım 1 – İlk Electrical Rule Check – ERC’nizi Çalıştırın

İlk ERC’nizi çalıştırmak çok basittir ve mevcut herhangi bir kurulum gerektirmez. Başlamak için şu adımları izleyin:

 1. Şemanızı Autodesk EAGLE’de açın.
 2. Arayüzünüzün sol tarafında, ERC erc-icon ikonunu seçin. Ayrıca hangisi daha kolaysa, Araçlar »ERC’yi de seçebilirsiniz.

ERC Hataları İletişim Kutusu’nu aşağıda gösterildiği gibi açacaktır. Gördüğünüz gibi bir sürü uyarı ve şemamızda gözden geçirmemiz gereken bir hata var. İlerlemeden ve bunları düzeltmeden önce, bu ERC Hataları İletişim Kutusunun nasıl çalıştığını gözden geçirelim.

Eagle ERC Penceresi

Eagle Electrical Rule Check Penceresi

Şematik’inizdeki Hataları Gösterme

Listelenen ERC hatalarından birini seçerek, şematik üzerinde hatanın tam yerini gösteren siyah bir çizgi ve kutu görüneceğini fark edeceksiniz. Örneğin, aşağıdaki resmimizde, bağlantısız bir giriş pimi hatasını seçtiğimizde, şematikteki Pimi 5’e yaklaştığını fark edeceksiniz, ki bu, şematik olarak Bölüm 2’de kasıtlı olarak bağlanmadığımız pin idi (Bkzn. Autodesk Shematic Part – 2).

Eagle ERC Gösterme

Eagle Electrical Rule Check Gösterme

Hatalarınızı yakından görmek ister misiniz? ERC Hataları İletişim Kutusu’ndaki Ortalanmış onay kutusunu seçin ve ardından bir hata seçin. Şemanızdaki belirli sorunu, size belirli bir sorun öğesini göstererek yakınlaştırmalıdır. Bu, şemalarınız daha karmaşık hale geldiğinde kullanışlıdır.

İşleme hataları

ERC Hatalar Diyaloğunda mevcut olan üç düğme, şematik üzerindeki hataları nasıl işlemek istediğinizle ilgilidir. İşte nasıl çalışıyorlar:

 • Tümünü Temizle – Bu düğmeyi seçmek, hata raporunuzda listelenen tüm sorunları kaldırır. Tümünü Temizle’yi seçtiyseniz ve aslında hiçbir şeyi düzelttiyseniz, ERC’nizi bir sonraki çalıştırışınızda tüm hataların yeniden görüneceğini unutmayın.
 • İşlenmiş – Bu düğmenin seçilmesi seçtiğiniz bir hatanın simgesini gri renkte gösterir. ERC’nizi yeniden çalıştırmadan önce bir hatayı düzelttiğinizi görsel olarak işaretlemek için bir yola ihtiyacınız varsa, bu kullanışlı olur.
 • Onayla – Bu düğmeyi seçmek, seçilen bir hatayı ERC Hatalar Diyaloğunuzun altındaki Onaylı kategorisine taşır. Bu, düzeltmeniz gerekmeyen belirli bir hata veya uyarı varsa ve basitçe yapılacaklar listenizden kaldırmak istediğinizde kullanışlı bir özelliktir.

Unutulmaması gereken bir şey, sadece ERC Hataları İletişim Kutusunda işlenen veya onaylanan bir hatayı işaretlediğiniz için, EAGLE’nin düzeltildiğini bildiği anlamına gelmez. Bir hatanın giderildiğini onaylamak için ERC Hatalarını kapatmanız ve yeniden açmanız gerekir.

Adım 2 – ERC Hatalarını Düzeltme

Bu bölümde, şematik yolumuzu nasıl çözeceğimizi göstermek için hatalarımızdan bazılarını birer birer inceleyeceğiz.

Hata 1 – Bağlantısız INPUT pin IC1 CON

İşte ilk hata, ancak bu ne anlama geliyor? ERC Hatalar Diyaloğunuzdaki hatayı seçmek NE555 Timer’ınızdaki Pin 5’e açıkça bağlanmalıdır. Şimdi, bu pimi toprağa bağlamak için kaçmadan önce, TI NE555 Timer Datasheet, ihtiyacınız olanın bir ipucuna sahip olduğunu söylüyor:

Bir kapasitör ile toprağa bir Dekuplaj KONTROL voltajı işlemi artırabilir. Bu bireysel uygulamalar için değerlendirilmelidir.
Harika, yani bunun anlamı şudur: ağları bağlamadan önce şematik sisteminize bir kondansatör eklemeniz gerekir.

 1. Arayüzünüzün sol tarafındaki Simge Ekle Add-icon simgesini seçin.
 2. ADD İletişim Kutusunda, “elektrolitik kondansatör” arayın.
 3. Rcl> EL – klasöründe listelenen ilk kullanılabilir kondansatörü seçin.
 4. Tamam’ı seçin ve bu kondansatörü Pim 5 ile topraklama ağı arasına şematik olarak yerleştirin.
 5. Ardından, arabirimin sol tarafındaki Net net-icon simgesini seçin ve Pin 5’i kondansatörün üstüne bağlayın, ardından kondansatörün altını altındaki topraklama ağına bağlayın.
 6. Son olarak, arayüzünüzün sol tarafındaki Değer value-icon simgesi simgesini seçin ve “10n” değerini vermek için yeni yerleştirilen kapasitörünüzü sol tıklayın.
Komponent Ekleme

Komponent Ekleme

Bu hatayı halletmeli. ERC Hatalar İletişim Kutunuzu kapatın, sonra tekrar açın ve ne olduğunu görün. Bu hata gitti ve şimdi uyarılarımıza geçebiliriz.

Adım 3 – ERC Uyarılarınızı Düzeltme

Tüm uyarıların nasıl çözüleceğine dair tam bir ayrıntıya girmeyeceğiz. Fakat size ne anlama geldiği ve nasıl düzeltileceği hakkında bir fikir vermek için birkaçına göz atalım.

Değersiz Parçalar

ERC Hatalar Diyaloğunda LED1, LED2 ve SL1 dahil olmak üzere değeri olmayan birkaç parça vardır. Bunları düzeltmek oldukça basit olmalı. LED1 ile nasıl ilgileneceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Arayüzünüzün sol tarafındaki Değer değeri simgesi simgesini seçin.
 2. Değer Diyaloğunu açmak için LED1 üzerinde sol tıklayın.
 3. Yeni bir “Red” değeri girin ve Tamam seçeneğini seçin.

LED2 için bu işlemi “Kırmızı” bir değer vererek tekrarlayabilirsiniz. SL1 konektörü büyük olasılıkla bazı klipslerle 9v’luk bir bataryaya bağlanacaktır, bu nedenle “9v” değerinde bir değer verebilirsiniz. İleriye doğru gidin ve ERC Hatalar Diyaloğunuzu tekrar kapatın, sonra tekrar açın ve ardından üç daha az uyarınız olmalı endişelenmek!

Eagle ERC Penceresi

Eagle ERC Penceresi

Bağlantısız Pin

Bağlantısız pim LED2 şemanızı Schematic Basics Part 2’de doğru şekilde bağladıysanız, bu hatayı almayacaksınız. LED2’nin alt pimini yakınlaştırırsak, sorunu bulabiliriz. Aşağıdaki resimde yeşil çizginin pimin alt kısmının yanında ne kadar koyu olduğunu görüyor musunuz? Bu, LED2 pinine düzgün bağlanmadığı ve gerçekten üst üste geldiği anlamına gelir.

Eagle Bağlantısız Pin

Eagle Bağlantısız Pin

Bu basit bir düzeltmedir, yalnızca mevcut ağı Sil simgesiyle silmemiz, sonra onu Net simgesiyle yeniden yapılandırmamız gerekir. Ve ERC Hatalar Diyaloğumuzun hızlı bir şekilde kapatılması ve yeniden açılması ile sorun çözüldü.

Son İki Uyarı

Son iki uyarı biraz kriptik olduğundan, ilk önce N 2’ye bağlanan POWER pin IC1 GND’ye bakalım. Bunu çözelim:

 • GÜÇ pimi IC1 GND. NE555 Timer’ınızda Pin 1’i söylemenin harika bir yolu. Pin 1’e bakın ve sol taraftaki GND’yi görürsünüz ki bu da topraklama pimidir.
 • N 2 $. Şimdi bu dünyada ne? Bu aslında Pin 1’e bağlanan ağın adıdır. EAGLE, siz bunları değiştirmediğiniz sürece otomatik olarak ağ adlarını atar ve her ağ N, sonra bir sayı ile başlayacaktır. Bizimki N $ 2, ancak sizinki farklı bir numaraya sahip olabilir.

Öyleyse, sorun bu zamanlayıcıda EAGLE’nin GND adlı bir ağa bağlanmasını beklediğinin bir temeli olması, ancak bunun yerine N $ olarak adlandırılması. Bunu, N $ 2 netinin adını Pin 1’in adıyla eşleşecek şekilde değiştirerek hızlıca düzeltebilirsiniz. Bunu yapmak için:

 1. Arayüzünüzün sol tarafındaki Ad simgesini seçin.
 2. Ad İletişim Kutusunu açmak için N $ 2 netine sol tıklayın.
 3. Yeni adı “gnd” girin ve Tamam’ı seçin.

Devam edin ve NE555 zamanlayıcınızdaki güç ağınızla ve Pin 8’le (VCC +) bir adlandırma problemi olması gereken diğer sorununuz için aynı adımları uygulayın. Bundan sonra, ERC Hataları İletişim Kutunuzu kapatıp yeniden açın; hatasız olmanız gerekir.

Not; Şematik üzerinde doğru net bulmak için Show show-icon simgesini seçin ve şematik üzerindeki herhangi bir net üzerine sol tıklayın. Arabirimin sol alt köşesinde görüntülenen ağın adını aşağıda gösterildiği gibi göreceksiniz.

Eagle GND Sinyali

Eagle GND Sinyali

Kaynak


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.