Bu yazımızda Arduino ISP portundan programlamayı göreceğiz arkadaşlar. Normalde USB portu üzerinden rahatlıka programlayabiliyoruz ama diyelim ki Arduino Nano veya UNO kartı üzerindeki USB programlayıcı çipi bozuldu. Bu durumda kartı atmak yerine başka bir programlayıcı üzerinden ISP portundan kartlarınızı yeniden programlayabilirsiniz.

Piyasada bulunan USB Tiny ISP Programlayıcı olarak geçen kartlardan edinin.

Örneğin Arduino Nano için aşağıdaki gibi bağlantısını yapın. Arduino Uno için de VCC ve GND pinlerini referans alıp dikkat ederek bağlantısını yapabilirsiniz. Ters takmanız durumunda kartınız yanabilir. Herhangi bir poke-yoke si malesef yok.

Arduino Nano ISP Program Yükleme

Arduino Nano ISP Program Yükleme

Bağlantıyı düzgün olarak yaptıktan sonra Arduino IDE’ sinde programlayıcı kartı USBtinyISP olarak seçin. Sonra Arduino kartınızı seçin ve Ctrl+Shift+U komutu ile(veya sekmelerden de ulaşabilirsiniz) program derlenip arduinoya yükleme başlar.

Yükleme bittikten sonra editörün alt kısmında yükleme bitti yazması görün. Bu programlayıcıyı kullanarak attığınız programlar normal usb portu üzerinden atılan programlardan biraz daha uzun sürmektedir. Mühim değil bence.

Arduino Nano ISP Programlayıcı Kullanımı

Arduino Nano ISP Programlayıcı Kullanımı


2 yorum

Anonim · 26 Nisan 2018 09:13 tarihinde

iyimiş, elimde bozulan kartlar rafta tozlanıyordu. bu şekilde hayata alabilirim.

Anonim · 4 Mayıs 2018 23:27 tarihinde

teşekkürler

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.