Arduino ISP Programlama Nedir, Nasıl Yapılır

Bu yazımızda Arduino ISP portundan programlamayı göreceğiz arkadaşlar. Normalde USB portu üzerinden rahatlıka programlayabiliyoruz ama diyelim ki Arduino Nano veya UNO kartı üzerindeki USB programlayıcı çipi bozuldu. Bu durumda kartı atmak yerine başka bir programlayıcı üzerinden ISP portundan kartlarınızı yeniden programlayabilirsiniz.

Piyasada bulunan USB Tiny ISP Programlayıcı olarak geçen kartlardan edinin.

Örneğin Arduino Nano için aşağıdaki gibi bağlantısını yapın. Arduino Uno için de VCC ve GND pinlerini referans alıp dikkat ederek bağlantısını yapabilirsiniz. Ters takmanız durumunda kartınız yanabilir. Herhangi bir poke-yoke si malesef yok.

Arduino Nano ISP Program Yükleme
Arduino Nano ISP Program Yükleme

Bağlantıyı düzgün olarak yaptıktan sonra Arduino IDE’ sinde programlayıcı kartı USBtinyISP olarak seçin. Sonra Arduino kartınızı seçin ve Ctrl+Shift+U komutu ile(veya sekmelerden de ulaşabilirsiniz) program derlenip arduinoya yükleme başlar.

Yükleme bittikten sonra editörün alt kısmında yükleme bitti yazması görün. Bu programlayıcıyı kullanarak attığınız programlar normal usb portu üzerinden atılan programlardan biraz daha uzun sürmektedir. Mühim değil bence.

Arduino Nano ISP Programlayıcı Kullanımı
Arduino Nano ISP Programlayıcı Kullanımı

2 thoughts on “Arduino ISP Programlama Nedir, Nasıl Yapılır

  • 26 Nisan 2018 tarihinde, saat 09:13
    Permalink

    iyimiş, elimde bozulan kartlar rafta tozlanıyordu. bu şekilde hayata alabilirim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.