Güneş Işığı Aydınlatma sistemlerine değinmeden önce herşeyden önce Güneş’ in yaşamın kaynağı olduğunu kabul etmeliyiz. Dünyamızda bitkilerin fotosentez yapabilmesi için enerji kaynağı olan Güneş, insan vücudu içinde çok önemlidir. Vücutta D Vitamini oluşumunu sağlamak sırt ve bel ağrılarını önlemede çok faydalıdır. İnsan psikolojisini olumlu yönde etkileme konusunda tartışmasız bir kaynak ve daha bilmediğimiz bir çok faydası olduğu kesin. Bunun yanında zararlarınıda unutmayalım arkadaşlar. Aşırı maruz kalma durumunda güneş yanıkları, güneş çarpması vs. ölümcül vakalar da söz konusudur.

Bu yazımızda doğal güneş ışığı aydınlatma sistemlerinden bahsetmek istiyorum. Ofiste veya evde çok vakit geçirdiğimizden sadece güneş ışığını haftasonu gören insanlar için bir kaç doğal güneş ışığı aydınlatma sistemi geliştirilmiş.

Doğal Aydınlatma Sistemleri

Doğal Aydınlatma Sistemleri

Yukardaki resimde evinize yada fabrikanızda uygulayabileceğiniz hiç bir enerji kaynağı istemeyen bir doğal aydınlatma sistemi görmektesiniz. Üzerindeki mercek sayesinde güneş ışığını her açıdan yakalayıp yansıtıcı borusu sayesinde alt tarafa ileten doğal bir aydıntlatma sistemi. Kullanılan malzeme ve montajı maliyetlidir.

Doğal Aydınlatma Sistemleri

Doğal Aydınlatma Sistemleri

Ultraviole(UV) ışıklarını engelleme özelliği bulunan bu sistemin düşük açılarda bile güneş ışığının yakalama özelliği bulunur. Yaz aylarında dik gelen güneş ışığınıda yansıtması sayesinde rahatsız edici aşırı parkaklıktan korunmanızı sağlar. %99 oranında ışığı iletir. İletim mesafesi 25m’ ye kadar çıkabilir.

Bunun gibi bir çok sistem piyasada prototip veya ticari olarak bulunmaktadır. Seneler önce Afrika’da kabile çadırlarında aydınlatma için su ışığı denilen bir yöntem kullanılmaktadır. Basit bir pet şişenin içine su konularak  çadırın üst kısmına delik delinerek konmlandırılır. Bu sayede tıpkı yukarıdaki gibi bir güneş ışığını toplama ve yayma sistemi kurulmuş olur. Basit ucuz ve etkili.

Doğal Çadır Aydınlatması

Doğal Çadır Aydınlatması

Haberi olmayan insanların haberdar olmasını ve güneş ışığı ihtiyacını karşılayarak daha sağlıklı olması amacıyla yardımcı olabilirsem ne mutlu. Bol sağlıklı ve güneş ışıklı günler dilerim.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.