Gözlem süresi:210dk

Öğretmen saat 8.00’de okula geldi çocukları sınıfta güler yüzde karşıladı. Sınıfa gelen çocuklardan çember şeklinde bir araya gelmelerini istedi çemberdeki her çocuk da selamlaştı ve o gün okula gelmeyen çocukları belirledi öğretmen çocukların çember şeklinde sandalyelerine oturmalarını istedi. Yılbaşı gecesi neler yaptıklarını ve hafta sonu neler yaptıklarını sordu. Önce kendisinin hafta sonu neler yaptığını anlattı sonra çocuklar sırayla neler yaptıklarını anlatarak sohbet edildi.

Oyun zamanı

Öğretmen, oyun zamanında evcilik oynayan çocukların oyununa katıldı bloklarla oynayan çocuklarla sohbet etti masada resim yapan çocuklara ne çizdiğini sordu bir saat sonra öğretmen ellerini vurarak dikkati kendi üzerine topladı. Çocukları artık etkinliğin bittiğini sınıf düzenlemeleri gerektiğini söyledi. Çocuklara hepiniz birer arısınız bakalım en çok bana kim yardım edecek. Sınıfın toplanmasına en çok yardım eden çocuk sınıfın en çalışkan bal arısı seçilir dedi ve bütün çocukların sınıfın toplanmasına katılımını sağladı en çalışkan arı yapılan oylama sonucu belirlendi sandalyelerinde oturan çocuklara neler yaptınız diye sordu ve sohbet edildi. Oyun zamanı “high school” yaklaşımındaki planlamayı yap çalış değerlendir süre içinde benzer gösterilebilir.

Kahvaltı temizlik

Öğretmen çocuklardan sıra olmalarını istedi hep birlikte tren olarak lavaboya gidildi Eller yıkandıktan sonra kahvaltıya geçildi. Kahvaltıya başlamadan önce çocuklar öğretmen eşliğinde yemek duası okudular. Öğretmen afiyet olsun diyerek kahvaltıya başlandı öğretmen, çocukların yemek yemesi sırasında sosyal mesafeyi koruması konusunda çocukları uyardı. Kahvaltısı biten çocukların ellerinin yıkanması için tren yapılarak lavaboya götürüldü.

Etkinlik zamanı

Öğretmen masalarda oturan çocukları sandalyelerinde alıp sınıfın ortasına yuvarlak olacak şekilde oturmasını istedi. Çocuklara vatan sevgisi, yılbaşı, yerli malı temalı şarkılar, tekerlemeler, şiirler söyletti. Bilgisayardan açtığı bütün dünya buna inansa şarkısı ile çocukların dikkatini çekti öğretmen beden hareketleri şarkıyı söyledi ve çocukların da eşlik etmesini istedi. Öğretmen, çicek şeklinde kağıdın yaprakları içe doğru katladı. Katlanan çicekler, katladığımız yerleri üstte kalacak şekilde suya bırakarak çocukların gözlemlemesi sağlandı. Çocuklardan çiceklerin açabilmesi ve canlı kalabilmesi için suyun gerekli olduğu deney yolu ile öğretilerek. Kitap da bulunan çicekler boyatıldı. Boyama esnasında kesikli çizgiler üzerinden gidilmesi  söylenerek çiceklerin renkleri çocuğun yorumlamasına bırakıldı. Bazı çocuklar  resimde bulunan çicekleri papatya olarak yorumlayarak sadece sarı kısmı boyar ve yaprak kısımlarını bırakır, Bazı çocuklar tüm çicekleri sadece sarıya boyar ve bazıları da çeşitli renkler kullanarak çicekleri boyar. Çocukların bu yaklaşımına öğretmen her bir yorumlamaya doğru yanlış olarak değerlendirmez. Bu farklı fikirleri boyaması tamamlanmayan çocuklara göstererek farklı yorumlar kullanması konusunda çocukları teşfik eder.

Gün değerlendirme zamanı

Öğretmen çocukları masalara yönlendirdi deney sonucundaki değerlendirme, sabırlı kaplumbağa hikayesindeki karakter değerlendirmesi yapıldı. Çocuklar gün sonuna kadar yapılan tün etkinlikler ile ilgili sorular sorarak sohbet edildi. Eve gidiş saati geldiğinde öğretmen çocukların üzerindeki giysilerini giymelerine yardımcı oldu çocuklarla yarın görüşmek üzere diyerek vedalaştı.

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.