Kar küreyici ebeveyn ifadesi, çocuklarının önüne çıkan her engeli kaldıran ve çocukların karşılaştığı her sorunu çözmeye çalışan anne babalar için kullanılıyor. Kar küreyici ebeveyn tanımı, helikopter ebeveynliğin bir üst seviyesi olarak da değerlendiriliyor.

Çocuklarının önüne çıkan tüm zorlukları, bir kar küreyici gibi ortadan kaldıran ebeveynler, çocukları için pürüzsüz ve kolay bir hayat inşa etmeyi amaçlıyor. Ancak ebeveynlerin bu tutumu, çocukların problem çözme becerisinin gelişmesini engellediği gibi, çocukların ebeveynleri olmadan karar almalarını ya da girişimde bulunmalarını engelliyor.

Kar Küreyici Ebeveynlerin Özellikleri

Çocuklarının ihtiyaçları konusunda aşırı duyarlıdır.

“Acıktın mı?”, “Uykun geldi mi?” ya da “Canın mı sıkılıyor?” gibi soruları çok sık soran ebeveynler, çocuklarının ihtiyaçları konusunda her an tetiktedir. Çocuğun aç kalmasına ya da uykusuz olmasına karşı aşırı duyarlı ve kaygılı olan kar küreyici ebeveynler, sürekli olarak çocuklarının ihtiyaçlarını temel alır.

Çocuklarının yalnız kalmasına izin vermezler.

Kar küreyici ebeveyn, özellikle okul öncesi çocuklarını yalnız bırakma konusunda aşırı kaygılıdır. Çocuğunu okulda öğretmene emanet etmek ya da bir aile bireyinin gözetimine bırakmak dahi kar küreyici ebeveynler açısından kaygı verici olabilir. Bu durum, çocuklarının yanında olmadıkları zamanlarda aşırı kaygılı olmalarına neden olduğu gibi, çocuklar üzerinde de olumsuz bir etki yaratır. Çocuklar, ebeveyni yanlarında olmadığında kendilerini tedirgin hissedebilir, öfkeli davranabilir ve yalnız kalmaya karşı duyarlılık geliştirebilir.

Yalnızca çocuklarına odaklıdırlar.

Kar küreyici ebeveynler, çocuklarının onlara ihtiyaç duyma ihtimallerini her zaman göz önünde bulundurarak hareket ederler. Örneğin bir oyun parkında, çocuklarının olası bir düşme ya da bir ihtiyaç hissetme durumunu gözeterek, bulundukları yerden ayrılmamaya dikkat ederler. Ayrıca bu süre içinde çocuklarını yakından gözleyebilmek için başka işlerle meşgul olmamaya özen gösterirler.

Çocuklarının sorumluluklarını üstlenirler.

Kar küreyici ebeveynler de, helikopter anne babalar gibi çocuklarının sorumluluklarını üstlenmeye meyillidir. Çocuk ödev, oyun ya da herhangi bir görev gibi bir işi yapmakta başarısız olduğunda ya da o işi yapmak istemediğinde kar küreyici ebeveynler devreye girer. Çocuğun ödevlerini kendileri yapabilir, çocuk oyun oynamak istemediğinde o da oyuna dahil olabilir ya da bir görevi birlikte yapma konusunda çocuğu ikna etmeye çalışabilir. Bu davranış biçimi, çocuğun sorumluluk almasını engellediği gibi, kendini geliştirmesini de önlemektedir.

Çocuklarını düşünerek kaygıya kapılırlar.

Kar küreyici ebeveynler, çocuklarının sosyal ilişkilerine doğrudan müdahale edebilir. Çocuğun arkadaşlarıyla yaşadığı bir sorunu çözmek için devreye girebilir ve bazı durumlarda diğer çocukları gözetmeyen davranışlar gösterebilir. Bununla birlikte çocuğu için hem sosyal, akademik ya da kişisel kaygılar yaşayabilir. Çocuğunun mutlu olmayacağı bir tercihte bulunmasından korkar ve bu nedenle çocuğun tercihlerine sıklıkla müdahale eder. Örneğin çocuk basketbol takımına girmek istiyorsa, ebeveyni sakatlanma ihtimalini düşünerek çocuğu satranç kursuna yönlendirmeye çalışabilir.

  


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.