Arduino IDE Kurulumu nasıl yapılır bu yazımızda öğreneceğiz arkadaşlar. Aşağıdaki linkten arduino resmi sitenin download sayfasına girin.

İndirme Linki: https://www.arduino.cc/en/Main/Software

Sağ taraftaki işletim sisteminize göre seçimizi yaparak setup dosyasını indirin. Windows kullanıcıları için “Windows installer” seçeneğini seçmelidir.

Arduino İndirme Linki

Arduino İndirme Linki

İsterseniz bağış yapın, isterseniz “Just Download” diyerek setup dosyasını bilgisayarınıza indirin.

Arduino İndirme Sayfası

Arduino İndirme Sayfası

Kurulum dosyasını çalıştırmadan önce arduino kartınızı takmanızı tavsiye ederim. “Install USB driver” seçeneğini seçerek ve “Next” diyerek devam edip kurulumu bitirin.

Arduino Setup

Arduino Setup

Eğer aşağıdaki gibi bir pencere açılırsa korkmayın usb driver’ı kurmak için sizden izin istiyor. “Install” diyerek kurulumun bitmesini bekleyin. Driver yüklemesinde yanlışlıkla iptal derseniz veya bir sorun olursa ide kurulumu bittikten sorna da usb driverı daha sonra harici olarak kurabilirsiniz.

Arduino USB Driver

Arduino USB Driver

Arduino USB driver’ ın kurulduğunu anlamak için “Bilgisayarım > (Sağ Tık)Yönet > Aygıt Yöneticisi” içinde “Ports” kısmında genellikle arduino (isminde ama farklı isimlerde de olabilir) Com Port numarası ile birlikte gözüktüğünden emin olun.

Buraya kadar herşeyi yolunda gittiyse bir sonraki eğitimimizde ilk programımızı yüklemeye hazırız demektir.

Bu eğitim, merkalı, hevesli öğrenciler veya hobiciler için tasarlanmıştır. Arduino ile mikro kontrolörlerin ve sensörlerin temellerini çok hızlı bir şekilde öğrenebilir ve çok az yatırımla prototip oluşturmaya başlayabilir.

Arduino IDE Kurulumu Temel Gereksinimler

Bu eğitime serisine devam etmeye başlamadan önce, C ve C ++ ile ilgili temel bilgileri öğrenmeniz, bilgileri kavrama açısından çok rahat edersiniz.


5 yorum

Anonim · 18 Nisan 2018 15:25 tarihinde

devamı gelecek mi?

  admin · 18 Nisan 2018 19:57 tarihinde

  zaman buldukça yazmaya çalışacağım.

MDE · 3 Ağustos 2018 14:17 tarihinde

Yüklemeyi açıkladığınız için teşekkür ederim. Gayet düzgün yükledim. Ancak USB yükleyemedim. Bu konuyu başka bir siteden çözüme kavuşturdum. Bu sayfada nasıl yükleyeceğimizin de açıklaması olsaydı güzel olurdu.

  yeryuzu · 3 Ağustos 2018 14:23 tarihinde

  Arduino ide’ sini yüklerken “install usb driver” seçeneği seçili ise usb aygıtlarını da yükleyeyim mi diye sorması gerek. Sorununuzu çözdüyseniz sıkıntı yok 🙂

   MDE · 3 Ağustos 2018 16:46 tarihinde

   Evet o seçenek geldi ama yinede yüklenemedi. Neyse ki sorunu çözdüm

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.