Arduino IDE Kurulumu Nasıl Yapılır

Arduino IDE Kurulumu nasıl yapılır bu yazımızda öğreneceğiz arkadaşlar. Aşağıdaki linkten arduino resmi sitenin download sayfasına girin.

İndirme Linki: https://www.arduino.cc/en/Main/Software

Sağ taraftaki işletim sisteminize göre seçimizi yaparak setup dosyasını indirin. Windows kullanıcıları için “Windows installer” seçeneğini seçmelidir.

Arduino İndirme Linki
Arduino İndirme Linki

İsterseniz bağış yapın, isterseniz “Just Download” diyerek setup dosyasını bilgisayarınıza indirin.

Arduino İndirme Sayfası
Arduino İndirme Sayfası

Kurulum dosyasını çalıştırmadan önce arduino kartınızı takmanızı tavsiye ederim. “Install USB driver” seçeneğini seçerek ve “Next” diyerek devam edip kurulumu bitirin.

Arduino Setup
Arduino Setup

Eğer aşağıdaki gibi bir pencere açılırsa korkmayın usb driver’ı kurmak için sizden izin istiyor. “Install” diyerek kurulumun bitmesini bekleyin. Driver yüklemesinde yanlışlıkla iptal derseniz veya bir sorun olursa ide kurulumu bittikten sorna da usb driverı daha sonra harici olarak kurabilirsiniz.

Arduino USB Driver
Arduino USB Driver

Arduino USB driver’ ın kurulduğunu anlamak için “Bilgisayarım > (Sağ Tık)Yönet > Aygıt Yöneticisi” içinde “Ports” kısmında genellikle arduino (isminde ama farklı isimlerde de olabilir) Com Port numarası ile birlikte gözüktüğünden emin olun.

Buraya kadar herşeyi yolunda gittiyse bir sonraki eğitimimizde ilk programımızı yüklemeye hazırız demektir.

Bu eğitim, merkalı, hevesli öğrenciler veya hobiciler için tasarlanmıştır. Arduino ile mikro kontrolörlerin ve sensörlerin temellerini çok hızlı bir şekilde öğrenebilir ve çok az yatırımla prototip oluşturmaya başlayabilir.

Arduino IDE Kurulumu Temel Gereksinimler

Bu eğitime serisine devam etmeye başlamadan önce, C ve C ++ ile ilgili temel bilgileri öğrenmeniz, bilgileri kavrama açısından çok rahat edersiniz.

5 thoughts on “Arduino IDE Kurulumu Nasıl Yapılır

 • 3 Ağustos 2018 tarihinde, saat 14:17
  Permalink

  Yüklemeyi açıkladığınız için teşekkür ederim. Gayet düzgün yükledim. Ancak USB yükleyemedim. Bu konuyu başka bir siteden çözüme kavuşturdum. Bu sayfada nasıl yükleyeceğimizin de açıklaması olsaydı güzel olurdu.

  Yanıtla
  • 3 Ağustos 2018 tarihinde, saat 14:23
   Permalink

   Arduino ide’ sini yüklerken “install usb driver” seçeneği seçili ise usb aygıtlarını da yükleyeyim mi diye sorması gerek. Sorununuzu çözdüyseniz sıkıntı yok 🙂

   Yanıtla
   • 3 Ağustos 2018 tarihinde, saat 16:46
    Permalink

    Evet o seçenek geldi ama yinede yüklenemedi. Neyse ki sorunu çözdüm

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.