Merhaba arkadaşlar, GMT PLC’ de lineer fonksiyonu nasıl kullanılacağına değineceğiz. Lineer fonksiyon komutu bir sinyali lineer olarak dönüştürmek istediğimizde işimize yaramaktadır. Örneğin bir sıcaklık sensöründen voltaj gelmektedir. PLC bu voltaj değerini analog digital converter (ADC) yaparak bir sayısal değere dönüştürerek hafızasında tutar. Bu sayısal değer bize sıcaklık bilgisini vermez. Biz bu sayısal değeri lineer interpolasyon ile sıcaklık değerine dönüştürebiliriz.

Piyasada satılan herhangi bir NTC ile bu uygulama yapalım. NTC (Negative Temperature Coefficient) sıcaklık ile direnç değeri azalan dirençtir. Yani sıcaklık artınca direnç değeri düşer. Bu durumda bir gerilim bölücü devre ile PLC’ mize aşağıdaki gibi bir sinyal gönderebiliriz.

NTC Direnç Devresi

NTC Direnç Devresi

Yukarıda iki farklı devre vadır. Bunlardan sol taraftaki sıcaklık arttıkça Vout voltaj değeri yükselmektedir. Sağ taraftaki devrede ise voltaj değeri sıcaklık arttıkça düşmektedir. Ben kendi devremde NTC direncini 10k olarak satın almıştım. R direnci ise 3K3 olarak seçtim.

Gelelim PLC’ de bu basit devreden gelen voltaj değerini nasıl sıcaklık değerine çevireceğimize. İşte bu noktada bir çok farklı algoritma kullanabilmekte olup biz lineer fonksiyon komutunu kullanacağız.

GMT PLC Lineer Fonksiyon Komutu

GMT PLC Lineer Fonksiyon Komutu

GMT Suite Editöründe sağ tarafta komutlar sekmesinde lineer fonksiyo nboğunu ekleyin. Burada Exp01_AI2_Val yazan kısım bizim plc üzerindeki analog input pinimizdir. Bu pini siz istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken noktalar. X1-Y1 ve X2-Y2 noktalarıdır. Bu noktaları belirlerken ilk olarak sıcaklığını bildiğiniz bir değerden plc analog olarak adc ne değer üretiyor onu yazmalısınız. Daha sonra sıcaklığı yükselterek plc ne değer veriyor editör üzerinden çevrimiçi bağlantı yaparak görebilirsiniz. Bu değerleri yazdıktan sonra programı plc’ nize yükleyerek tekrar çevrimiçi bağlantı yaparak bir termomotre ile kontrolünü yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar,


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.