Girişimsel Olmayan (Non-Invesive) AC Akım Sensörü SCT-013 -30 A PLC ile Nasıl Okunur?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda kolay kullanımı olan bir akım sensöründen veri nasıl okuyacağımızla alakalı bir uygulama yapalım. 30A’lik bu akım sensörü akım transformatörü ile 30A’e kadar AC akımı ölçebilmektedir. Devrede yapılacak olan değişiklik ile sadece AC değil DC akımda da ölçebiliriz. Kablo tipli yapısı sayesinde bir çok sisteme rahatlıkla entegre edilebilir ve kullanılabilir. Bir sistemin güç tüketimini ölçmek için kullanabileceğiniz oldukça pratik bir üründür.

SCT-013-30A Akım Sensörü
SCT-013-30A Akım Sensörü

Özellikleri:

  • Giriş Akımı: 0-30A AC
  • Çıkış Modu: 0-1V
  • Kablo uzunluğu:1m

Dokümanlar:

Akım Sensörü SCT-013-30A Devresi
Akım Sensörü SCT-013-30A Devresi

Yukarıdaki devrede arduino bağlantısı görülmektedir. Eğer siz bu sensörü PLC’ nize bağlamak istiyorsanız PLC’ nin +24V ve GND sini kullanabilirsiniz. Bu sensörde 30A’ de 1V üretecek şekilde içinde trafo ayarlanmıştır. Dolayısıyla, daha önceki PLC ile Sıcaklık Sensörü Okuma uygulmasındaki gibi lineer fonksiyon komutunu kullanabilirsiniz.

GMT PLC Akım Sensörü Okuma Bloğu
GMT PLC Akım Sensörü Okuma Bloğu

Burada sıcaklık sensörüne göre dikkat edilmesi gereken durum lineer fonksiyonun ters olarak yazılmış olmasıdır. Yani akım sensöründen ne kadar çok akım geçerse çıkış voltajı o kadar düşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.