DHT22 Sıcaklık Nem Sensörü ile Arduino Uygulması

Daha önce DHT22 Sıcaklık Nem sensörünü kullanarak Arduino ile sıcaklık ve nem bilgisini okumuştuk. Şimdi bu uygulamamızda 2 dijit 7 segmentli display ile bu sıcaklık bilgisini bilgisayardan bağımsız olarak görmeyi deniyeceğiz. Buna ek olarak da belirlediğimiz üst limit sıcaklık değerini aştığında uyarı vermesini sağlayacağız.

Devre şemasını merak edenler için daha önceki yazılarımızda kullandığımız 2 dijitli 7 segmentli display devresinin aynısı. Sadece buna ek olarak bir BDX53C transistörlü çıkış daha ekledim. Uyarıyı +24VDC olarak alabilmek için. Siren veya Buzzer bağlayabilirsiniz.

Arduino Double Segmentli Display Devre Şeması
Arduino Double Segmentli Display Devre Şeması

Bu uygulamada Arduino Uno kullandığımız için uno’ ya uygun bir shield tasarladım. Aşağıda baskı devresini görebilirsiniz.

DHT11 sensorü için Arduino Shield Baskı Devresi
DHT22 sensorü için Arduino Shield Baskı Devresi

Arduino Programını incelediğinizde 3 blok göreceksiniz. İlk blok sensörden gelen bilgilerin okunduğu blok belirli bir zaman aralığında okunuyor. İkinci blokta üst limit sıcaklık değerimiz kontrol ediliyor. Üçüncü blokta ise sıcaklık bilgisini displaylere yazmak için tarama sisteminde segmentlerin ledleri ve displayler truth table‘ a göre yakıp söndürülmektedir.

Bol kodlamalar,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.