Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Python dilinde program yazarken c# dilinde aşina olduğumuz Autocomplete ve IntelliSense özelliklerini nasıl kullanacağımızı anlatacağım. Bunun için Visual Studio Code programını kullanacağız. Visual Studio Code, Microsoft, Windows, Linux ve MacOS için geliştirilen bir kaynak kodu düzenleyicisidir. Hata ayıklama, yerleşik Git kontrolü ve GitHub, sözdizimi vurgulama, akıllı kod tamamlama, pasajlar ve kod yeniden düzenleme için destek içerir.

İlk olarak Visual Studio Code programını yukarı linkine tıkalyarak indirip kurun arkadaşlar. Daha sonra programın extensions sekmesinden Python eklentisini kurun.

Visual Studio Python Extension

Autocomplete ve IntelliSense

Python uzantısı, seçili olan tercümanı kullanarak kod tamamlamayı ve IntelliSense’i destekler. IntelliSense, tüm dosyalarınız ve yerleşik ve üçüncü taraf modülleriniz arasında akıllı kod tamamlama (bağlam içi yöntem ve değişken önerileri) dahil olmak üzere bir dizi özellik için genel bir terimdir.

IntelliSense, yazarken yöntemleri, sınıf üyelerini ve belgeleri hızla gösterir ve Ctrl + Space ile istediğiniz zaman tamamlamaları tetikleyebilirsiniz. Ayrıca, onlar hakkında daha fazla bilgi için tanımlayıcıların üzerine gelebilirsiniz.

Linting

Linting, Python kodunuzu olası hatalar için analiz eder, böylece gezinmeyi ve farklı sorunları düzeltmeyi kolaylaştırır. Python uzantısı Pylint, Pep8, Flake8, mypy, pydocstyle, prospector ve pylama dahil olmak üzere birçok farklı liner uygulayabilir.

Debugging

Artık baskı deyimi hata ayıklaması yok! Kesme noktalarını ayarlayın, verileri inceleyin ve programınızı adım adım çalıştırırken hata ayıklama konsolunu kullanın. Çok iş parçacıklı, web ve uzak uygulamalar dahil olmak üzere birçok farklı Python uygulamasında hata ayıklayın.

Python’a özgü ayrıntılar için, launch.json yapılandırmanızı ve uzaktan hata ayıklamayı ayarlama dahil, bkz. Hata Ayıklama. Genel VS Code hata ayıklama bilgisi hata ayıklama belgesinde bulunur. Django ve Flask dersleri aynı zamanda Django sayfa şablonlarında hata ayıklama dahil olmak üzere bu web uygulamaları bağlamında hata ayıklamayı göstermektedir.

Snippets

Parçacıklar bir sonraki seviyeye verimlilik alıyor. Kendi parçacıklarınızı yapılandırabilir ve bir uzantı tarafından sağlanan parçacıkları kullanabilirsiniz. Metin parçacıkları, kod tamamlama Ctrl + Space ile aynı şekilde görünür. Python ile ilgili belirli örnekler için, Django ve Flask derslerine bakınız.

Umarım faydalı olmuştur. Bol kodlamalar.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.