PLA ve ABS malzemeleri FDM 3D Printer cihazlarında en yaygın kullanılan malzemelerdir. Bu yazımızda kullandığınız malzemeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı hedefliyorum. Bu iki malzeme termoplastik (thermoplastics) özelliktedir. Yani ısı ile deforme olabilmektedir. FDM 3D yazıcı teknolojisinde malzemenin bu özelliğinden yararlanılmaktadır.

3D Printer Malzemeleri

3D Printer Malzemeleri

ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene – Akrilonitril Bütadien Stiren), enjeksiyon kalıplama endüstrisinde iyi bilinen yaygın bir termoplastiktir. LEGO, elektronik muhafazalar ve otomotiv tampon parçaları gibi uygulamalar için kullanılmaktadır.

PLA (Polylactic Acid – Polilaktik Asit), mısır nişastası veya şeker kamışı gibi yenilenebilir kaynaklardan türetilmiş (doğru koşullar altında) termoplastik bir biyobozunurdur. Plastik bardaklardan tıbbi implantlara kadar birçok uygulamada kullanılan en popüler biyoplastiklerden biridir.

ABS PLA ÖzellikleriABSPLA
Tensile Strength**27 MPa37 MPa
Elongation3.5 – 50%6%
Flexural Modulus2.1 – 7.6 GPa4 GPa
Density1.0 – 1.4 g/cm31.3 g/cm3
Melting PointN/A (amorphous)173 ℃
BiodegradableNoYes, under the correct conditions
Glass Transition Temperature105 ℃60 ℃
Spool Price*** (1kg, 1.75mm, black)$USD 21.99$USD 22.99
Common ProductsLEGO, electronic housingsCups, plastic bags, cutlery
PLA ve ABS Arasıdaki Farklar

ABS, amorf olarak kabul edilir. Böylece, belirli bir erime noktası yoktur. Bununla birlikte, baskı için standart sıcaklık 230 ° C iken cam geçiş sıcaklığı yaklaşık 105 ° C’dir. ABS filamanları çözme eğilimindedir ve ısıtılmış bir yatakta basılmalıdır. Ek olarak, bu filamanı kullanırken havalandırmaya ihtiyacınız vardır, çünkü yaydığı dumanlar hoş olmayabilir. ABS ‘dumanları PLA’dan daha toksik olarak kabul edilir. Genel olarak, ABS filamanın fiyatı kilogram başına yaklaşık 20 USD’dir.

PLA, ABS’den daha güvenli kabul edilir. Ayrıca, 3D baskı için kullanımı daha kolay ve daha uygundur. PLA kullandığınızda, son ürününüz daha parlak ve pürüzsüz olur. Genellikle estetik olarak daha hoştur. PLA, en popüler biyoplastiklerden biridir. Bu genellikle plastik bardaklarda, tek kullanımlık sofra takımlarında, gıda ambalajında ve tıbbi implantlarda kullanılır. PLA filamanları daha fazla gerilme mukavemetine sahiptir. Ancak kırılmadaki uzamaya gelince, ABS filamanlarıyla aynı performansa sahip olmasını bekleyebilirsiniz. Genellikle, PLA Filamentlerin kilogramı başına fiyat 19USD $ ‘dır. Piyasada hali hazırda mevcut olan birçok PLA filament markası vardır.

3D Printer Filament

3D Printer Filament


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.