Zihin haritalama, bilgiyi toplamak ve beyninizden dışarı çıkarmak için oldukça etkili bir yoldur. Zihin haritalama, fikirlerinizi tam anlamıyla “aktaran” bir not alma aracıdır.

Tüm Zihin Haritalarının ortak noktaları vardır. Merkezden yayılan ve basit, beyin dostu kavramlara göre çizgiler, semboller, kelimeler, renk ve görüntüler kullanan doğal bir organizasyon yapısına sahiptirler. Zihin haritalama, tekdüze bilginin uzun bir listesini, beyninizin doğal bir şey yapma biçimine uygun olarak çalışan renkli, akılda kalıcı ve son derece düzenli bir şemaya dönüştürür.

Bir Zihin Haritasını anlamak için basit bir yol, onu bir şehrin haritasına benzetmektir. Şehir merkezi ana fikri temsil eder; Merkezden giden ana yollar, düşünce sürecinizdeki anahtar düşünceleri temsil eder; ikincil yollar veya dallar ikincil düşüncelerinizi temsil eder, vb. Özel görüntüler veya şekiller, ilgi alanı ya da özellikle ilgili fikirleri temsil edebilir.

Zihnin haritalanmasıyla ilgili en iyi şey, fikirlerinizi herhangi bir sırada, kafanıza girer girmez indirebilmenizdir. Sırayla düşünerek kısıtlı değilsiniz. Basitçe, tüm fikirleri fırlatın, sonra onları yeniden düzenlemek için endişelenin.

Düşüncelerinizi düzenlemenize ve daha sonra bunları kolayca okunabilen, sıralı bir listeye otomatik olarak aktarmanıza yardımcı olacak birçok harika zihin haritalama yazılımı programı vardır.

Eski moda yolu bir kalemle ve kağıtla haritalamak kesinlikle mümkün olsa da, neden teknoloji çağından yararlanmıyorsunuz ve kendinize biraz zaman kazandırıyorsunuz?

Zihin haritası, beynin dinamik potansiyelinin kilidini açmak için evrensel anahtarı sağlayan güçlü bir grafik işlem tarafından kolaylaştırılan kendi parlak veya doğal düşüncenizin dış aynasıdır.


1 yorum

Yusuf Özcan · 25 Mayıs 2019 15:27 tarihinde

tony buzan’ın zihin haritaları adlı kitabında konu çok güzel açıklanmış tavsiye ederim

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.