Türkiye’nin nihayet Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kişisel olarak desteklenen ve denetlenen bir proje olan ilk Yerli Otomobil‘ inin bir prototipini açıklaması bekleniyor. Yerli otomobilin tanıtımı Cuma günü yapılacak. Tanıtıma kadar her gün 14.30’da aracın bir parçasının resmi paylaşılıyor.

Prototip, otomobili kurmak için Türkiye’nin Otomobil Ortak Girişim Grubu (TOGG) altında güçlerini birleştiren Türkiye’nin en büyük beş sanayicisinin himayesinde halka açıldı.

Bugüne kadar paylaşılan bilgilere göre yerli otomobil yüzde 100 elektrikli bir motora sahip. C segment bir SUV otomobil olacak. Cam ayna yerine kameralı dijital aynaya sahip olacak. 2022 yılında satışa sunulacak. Aracın tasarımını İtalyan şirket Pininfarina hazırladı.

Projenin fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye’ye ait olacaktır. Türkiye ekonomisine 50 milyar avro (55,37 milyar ABD doları) katkıda bulunması ve Türkiye’nin artan bir işsizlikle acı verici bir durgunluğu kurtardığı bir dönemde 20.000 kişiye kadar doğrudan ve dolaylı istihdam yaratması bekleniyor.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin elektrikli aracı 2022 yılı ortasında pazara sunmaya başlayacağını belirtti. “2022’de C segmentinde elektrikli bir SUV ile pazara gireceğiz. Yönetmek istiyoruz Avrupa Birliği merkezli ihracat pazarlarına birkaç yıl içinde “dedi.

TOGG’un resmi internet sitesine eklenen sayaç Cuma günü saat 14.30’u işaret ediyor. Dolayısıyla yerli otomobilin tanıtımının bu saatte yapılmasını veya tasarımın tamamının siteden paylaşılmasını bekliyoruz.

TOGG Website: https://togg.com.tr/


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.