Fabrikalardan tutun bir çok özel tesiste, okullarda, duraklarda ve ortak kullanım alanlarında yollarda, spor salonlarında gibi bir çok yerde yer şekilleri uygulama sı kullanılmaktadır. Dikkat çekmesi açısından önemli bilgileri gereken yerde ve zamanda ziyaretçilere ve çalışanlara aktarılmasını sağlamak daha güvenli ve daha verimli bir tesis oluşturur. Çoğu durumda, İş Güvenliği ve Sağlık İdaresi (OSHA) ve diğer devlet kurumları tarafından zemin işaretlemesi zorunlu hale getirilmiştir.

Zemin işaretleri ya da yer şekilleri bir çok farklı amaçlı kullanılır. Bunlar zararlı alanlar, üretim ve malzeme stok alanı, araç ve gereçler, tafik yolları, rotaları, çalışma alanı uyarıları gibi.

1.Zararlı Alanlar

Ziyaretçileri ve çalışanları zararlı alanlardan uzak tutmak için uyarmak çok kritik önem taşımaktadır. Zararlı yada potansiyel risk taşıyan bir alanın her tarafını uyarıcı işaret ile çevirmelisiniz. Bu alanlar;

  • Tehlikeli kimyasallar veya potansiyel olarak yüksek havadaki partikül konsantrasyonları gibi bilinen bir tehlikeyi içeren bir binadaki alanlar.
  • Elektrik panoları
  • Potansiyel tehlikeli ekipman veya makineler
  • Açık çukur veya tetikleme tehlikeleri
Zararlı Alan Yer İşareti

Zararlı Alan Yer İşareti

2.Üretim ve Malzeme Depolama Alanları

Bir çok fabrikada çalışanların malzemelerini kolay bulabilmesi nerede olduklarını anlayabilmeleri için depolama alanlarında yer şekilleri kullanılmaktadır. Bu alanlar geçici olarak yapılabilmektedir. Çok çeşitli şekillerde olabilirler. Aynı zamanda bu işaretlemeler düzen ve verimlilik kazancı oluşturma bakımından da önemlidir.

Depolama Alanı Yer İşareti

Depolama Alanı Yer İşareti

3.Araç ve Gereç Alanları

Bu alanlar çalışanların kullandıkları araç ve gereçlerin düzenli bir şekilde tutulması için önem taşımaktadır. 5S standartının uygulanması verimliliği arttırdığı gibi ekipman ömrünüde uzatmaktadır.

Araç ve Gereç Yerleri

Araç ve Gereç Yerleri

4.Rota ve Yönlendirme Alanları

Fabrikalerda en çok kullanılan yer şekilleri arasında yürüme ve forklif yollarını belirten şekiller kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak, acil çıkışları gösteren şekiller olası tehlikeli durumlarda önem taşımaktadır.

Yer Yönlendirme Şekilleri

Yer Yönlendirme Şekilleri Uygulama

5.Çalışma Alanı Haberleşmesi

Yer şekilleri haberleşme amaçlıda kullanılabilir. Fabrikalarda operatörlerin sıklıkla makine kullandığı varsayarsak çalışma alanlarında bulunan diğer kişilerin bu araçların giriş çıkış hareketlerinden haberdar olmalarının sağlanması da isg açısından önemlidir.

Yer Trafik İşaretleri - Forklif çıkabilir

Yer Trafik İşaretleri – Forklif çıkabilir


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.