Yazılım, bilgisayarları ve ilgili cihazları çalıştırmak için kullanılan çeşitli programların genel bir terimidir. (Donanım terimi bilgisayarların ve ilgili aygıtların fiziksel yönlerini tanımlar.)

Yazılım, bir bilgisayarın değişken parçası ve donanımın değişmez kısmı olarak düşünülebilir. Yazılım genellikle uygulama yazılımına (iş kullanıcıları doğrudan ilgilendikleri programlar) ve sistem yazılımına (işletim sistemlerini ve uygulama yazılımını destekleyen herhangi bir programa) ayrılır. Middleware terimi bazen uygulama ve sistem yazılımı arasında veya iki farklı uygulama yazılımı arasında aracılık eden programlamayı tanımlamak için kullanılır (örneğin, bir uygulamada bir tür işletim sistemine sahip bir bilgisayardaki bir uygulamadan uzaktan çalışma isteği gönderme farklı bir işletim sistemine sahip bir bilgisayar).

Ek ve sınıflandırma zor bir yazılım kategorisi, sınırlı kapasiteye sahip küçük ve kullanışlı bir program olan yardımcı programdır. Bazı yardımcı programlar işletim sistemlerine sahiptir. Uygulamalar gibi, yardımcı programlar ayrı olarak yüklenebilir ve işletim sisteminin geri kalanından bağımsız olarak kullanılma yeteneğine sahiptir.

Appletler, bazen işletim sistemi ile birlikte gelen “aksesuarlar” gibi küçük uygulamalardır. Java veya diğer programlama dilleri kullanılarak bağımsız olarak da oluşturulabilirler.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.