Yapay zeka ve makine öğrenmesi, son yıllarda hızla gelişen bir alan ve pek çok farklı bilim dalıyla etkileşim halinde. Bu geniş kapsamlılık, yapay zeka literatürünün takibini ve yeni araştırma fikirlerinin ortaya konulmasını zorlaştırıyor. Ancak araştırmacılar, yine yapay zekâdan faydalanarak, yapay zeka çalışmalarının geleceğini öngörmek için çalışmalar yürütüyorlar.

Max Planck Enstitüsünden Mario Krenn ve ekibi, 1994-2021 yılları arasında belirli bir makale ön baskı sunucusunda yayımlanan yapay zekâ ile alakalı 143.000 makaleyi inceleyerek yapay zeka modelleri kullanarak gelecekteki araştırma konularını öngörmeye çalıştılar. Yapay zeka, bu makalelerden çıkardığı anahtar kavramlar üzerinden oluşturduğu 64.000 bağlantı noktasını kullanarak anlamsal bir ağ örgüsü meydana getirdi ve çeşitli makine öğrenmesi metotları ile önümüzdeki yıllarda bu alanda ortaya çıkacak yeni kavramlar ve araştırma konuları hakkındaki öngörülerini başarılı bir şekilde ortaya koydu.

Geçmiş veriler kullanılarak yapılan çalışmalarda, yapay zeka modelleri gelecek beş yıl içerisinde en az üç makalede hangi araştırılmamış kavramların ortaya çıkacağını %99,5 oranında doğruluk payıyla öngörebildi. Bu çalışma, yapay zeka alanında gelecekte ortaya çıkması muhtemel araştırma alanlarının öngörülebileceğini ve böylece bilim insanlarına kişiselleştirilmiş araştırma konuları sunulabileceğini düşündürmektedir.

Ancak, yapay zeka modellerinin sadece geçmiş verilere dayanarak tahmin yürütebildiği ve yeni, beklenmedik durumlarla karşılaştığında doğru sonuçlar üretemediği de unutulmamalıdır. Bu nedenle, yapay zeka modellerinin sadece bir araç olarak kullanılması ve insan zekasının da devreye girmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Sonuç olarak, yapay zeka ve makine öğrenmesi alanındaki çalışmaların hızla devam ettiği ve bu alanın gelecekte pek çok farklı disiplinle etkileşim halinde olacağı öngörülmektedir. Bu alanda yapılacak araştırmalar, hem bilim insanlarına yeni araştırma konuları sunacak.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.