Massachusetts Institute of Technology’de araştırmacılar tarafından oluşturulan yeni bir yapay zeka şaşırtıcı bir başarı yaratıyor: Bir kişinin sesinin yalnızca kısa bir ses klibini analiz ederek gerçek hayatta nasıl görünebileceklerini yeniden yapılandırıyor. Yapay Zeka’nın sonuçları mükemmel değil, ancak oldukça iyi – sofistike bir YZ’ nin küçük veri parçacıklarından inanılmaz çıkarımlar yapmasına dikkat çekici ve biraz da korkunç bir örnek.

ArXiv’ de yayınlanan bir makalesinde, kısa ses kliplerini analiz etmek ve konuşmacının çeşitli biyometrik özelliklerini eşleştirmek için üretken bir rakip ağı nasıl eğittiğini şanstan çok daha iyi eşleştirme doğruluğu ile sonuçlandığından bahsedilmektedir.

Bu, araştırmacıların dikkatlice oluşturduğu bir dildir. Uygulamada, Speech2Face algoritması, konuşma seslerinden başka hiçbir şeye dayanarak insanların kaba benzerliklerini dağıtmak için esrarengiz bir yeteneğe sahip görünüyor.

Programcılar, projenin GitHub sayfasında, teknolojinin özel hayatın gizliliğiyle ve kişiler arasındaki seçici ayrımcılıkla ilgili endişe verici sorunlar ortaya çıkardığının altını çizdi.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.