Yalın Akış İyileştirme, bir süreçte uğraştığımız nesnelerin veya insanların ilk adımdan sonuncuya nasıl geçtiğiyle ilgilidir. Açıkçası, Yalın akıştaki niyet, ürün veya ürünü, kalite ve müşteri memnuniyeti riski olmaksızın mümkün olduğunca hızlı bir şekilde hareket ettirmektir.

Aslında akış, kaliteyi ve müşteri memnuniyetini artırırken, süreçte üstlenilen iş akışını artırmakla ilgilidir. Toyota Üretim Sisteminden çıkan bu konsept, herhangi bir endüstride kullanılabilir. Bir süreci olan herhangi bir iş, bu Akış tekniklerini kullanmalı ve kullanmalıdır.

Lean Flow Improvement

Lean Flow Improvement

Yalın Akış İyileştirme Yararları

Başarılı bir şekilde başarıldığında, verimlilik artışlarını% 40’tan çok daha fazla beklenebilir. Bir kişinin verimliliğinin artmasıyla, daha fazla ürün işleme kapasitesinin artması ve bunu yapmak için daha az kaynağın kullanılması gerekecektir. Ayrıca, zamanında teslimatlar ve dolayısıyla müşteri memnuniyeti artacaktır.

Müşteri memnuniyeti gelişirse ve bir kişinin kapasitesini daha hızlı döndürme kapasitesi ve kapasitesi de gelişirse, pazar yerinizde aktif olarak rekabet avantajı yaratan güçlü bir iş geliştirme aracıyla karşılaştınız! Yalın Akış prensipleri, bir süreci yürütmenin en iyi yolunun, başlangıçtan sonuna kadar mümkün olan en az kaynak ve zamanı kullanmak, böylece Katma Değerli adımları bir araya getirmeye çalışmak olduğunu vurgulamaktadır. ‘Bu en verimli seçenek olduğu için.

Lean PÜKÖ Döngüsü

Lean PÜKÖ Döngüsü

Yalın Akış İyileştirme Nasıl Yapılır

Peki, Yalın Akış nasıl uygulanır? Aşağıdakiler, Yalın bir süreci çalıştırmak için kesin bir kılavuz olmak anlamına gelmese de, süreçlerinizde akış geliştirmeye yardımcı olmak için işaretçileri kullanabilirsiniz:

1. İşlemi tamamlayın: Her adımı takip edin ve kağıda çizin. Süreci de ölçün: Süreç nedir? Neye ulaşıyoruz? Bize söyleyen süreç metriklerimiz neler? Müşterilerimiz bizi ne düşünüyor?

2. Süreç sahiplerinin yaşadığı tüm sorunları tanımlayın ve not alın. Personel ne düşünüyor? Yöneticiler ve diğer paydaşlar ne olacak? Hangi hayal kırıklığı alanları var? Silahı atlamaya ve çözümler bulmaya çalışmayın; sadece sorunların ne olduğu konusunda bilgi isteyin.

3. Mevcut atıklardaki tüm atıkları yedi atığı kullanarak neyin araştırılması gerektiğine dair bir rehber olarak tanımlayınız. Her atık için neden oluştuğunu ve bunu önlemek için neler yapılabileceğini sormalıyız.

4. Şimdi ideal bir durumu haritalayın – kısıtlamalarınız olmasa bile başarabileceğiniz mükemmel bir süreç yaratın – eğer hiç bir şey yapmazsak neye benzeyecektik – Mükemmeliyet için! Artık ideal bir Devlet Haritası yarattınız – muhtemelen başarılamayacak bir şey. Şimdi geri dönün ve bir sonraki en iyi süreci yaratın: Biri, gerçek dünyada yapabileceğiniz en iyisidir. Şimdi bu Gelecek Devlet Haritasına ulaşmak için bunu çizin ve eylemleri dahil edin. Bu basit formülü izleyerek, insanların mevcut durumla başlayıp daha sonra iyileştirmeler yapmaları istendiğinde yapacaklarından farklı düşünmelerini sağlar. – Bu yöntemle önyargılara kolayca meydan okunabilir.

5. Varolan durumdan Gelecekte iyileştirilmiş duruma geçmek için zaman çizelgeleri ve bu eylemlere sahipler de dahil olmak üzere gerekli eylemleri göstermek için bir eylem planı geliştirin. Daha sonra bu sürece destek olun – Taahhüt, ekipteki bireylerden hesap verebilirliğin sağlanması, plana karşı statü göstermek ve eylem planınıza göre işleme devam etmek ve iyileştirmeler yapmak için düzenli olarak haftalık toplantılar yapmak anlamına gelir. – Onunla kal!

6. Ölçülebilir geliştirmeleri göstermek için performans ölçümleri uygulayarak yeni sürecinizi takip ettiğinizden emin olun. Belirli takım üyelerini, düzenli olarak tekrar izleyip gözden geçirmeleri ve daha da önemlisi, onlar için sahiplenme ve hesap verebilirlik alma sorumluluğunu üstlenirler.

Sürekli gelişim için çabaları izlemeye ve geliştirmeye devam edin ve ne kadar küçük olursa olsun takımın başarılarını kutlayın.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.