Bu yazımızda WordPress Yazı İçine Kod ekleme sayfanıza herhangi bir programlama dilinde yazdığınız kodları syntax yani kod formatı şeklinde yazmayı öğreneceğiz.

Bazı WordPress temalarının kendi içlerinde html code eklentileri var ama pek yeterli olduğunu düşünmüyorum. Zaten eklentisiz nekadar geliştirilmiş özellik eklenebilir ki.

Geliştirilmiş bir çok syntax yani programlama dili formatını destekleyen eklentiler için WordPress Syntax eklentilerini kurmamız gerekmektedir. Uyarımı baştan yapayım; herhangi bir eklenti vs kurulumu yapmadan önce mutlaka yedek alın. Sayfanızda bir sorun olması durumunda emekleriniz boşa gitmesin.

Eklentiler sekmesine gidin ve Yeni Ekle den arama kısmına Syntax yazın. çıkan sonuçlardan hangisi hoşunuza gidiyorsa kurulumunu yapın. Etkinleştirdikten sonra yeni yazı yazmak istediğinizde araç çubuğunda crayon butonunu göreceksiniz.

WordPress Yazı İçine Kod Ekleme

açılan eklenti penceresine kodunuzu yapıştırın, ayarları yapın ve ekle diyin. Kodunuz istediğiniz syntax formatında sayfanıza eklenecektir.

WordPress Crayon Kullanımı

Örneğin arduino kodunu wordpress sayfanıza eklenmiş hali aşağıdaki gibidir. Kodlamaya devam…

void setup()
{
  pinMode(ledPin, OUTPUT);       // led pinini çıkış olarak ayarla
  pinMode(buttonPin, INPUT);
}

Bol bloglamalar,


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.