Bu yazımızda Sayfa Yazı Farkı konusuna değineceğiz. WordPress‘te bir çok kişinin ilk kafasını kurcalayan terimler arasında Sayfa ile Yazı terimleri gelir. Yapım bakımından aralarında bir fark yoktur. ikiside aynı şekilde inşa edilebilir. Peki neden aynı görünümde farklı amaçlar için tasarlanmıştır. Çünkü;

Yazılar(Posts): Yazılar sekmesiyle oluşturulur ve ters koronolojik seriye göre belirlediğiniz sayfada sıralanır. Yani en güncel en yukarda olacak şekilde sıralanır. Yazılarda çeşitli widgetler bulunabilir. Etiketler, kategoriler, gruplar vs ekleyebilirsiniz. Yazılarınız ayrıca blogun RSS beslemesinde de görüntülenir. Ayarlar>Okuma sekmesinden bir seferde kaç yazının görüntüleneceğini kontrol edebilirsiniz. Okunan yazılara yorumlar yapılabilirsiniz ve yapılan yorumlara cevaplar vererek kullanıcılarla etkileşimli bir web sayfası oluşturabilirsiniz. Sosyal medyada paylaşmak için iconlarla bağlayabilirsiniz. Bütün saydalar aynı temada inşa edilir. Kaç adet konusunda bir sınır yoktur(Elbette host servisinizdeki alana sığacak kadar sayfa üretebilirsiniz).

Sayfalar(Pages): Sayfalar statiktir ve tarihe göre listelenmez, sabit yazılarak olarak düşünebilirsiniz. Hakkımızda, İletişim, Kurallar vs. sabit yazılar olarak yayınlamak istediğiniz zaman kullanılır. Sayfalar etiketleri veya kategorileri kullanmaz. Sayfalar pencere aracını kullanarak kenar çubuğunda görüntülenebilir veya header kısmında menü çubuğunda da sayfaları görüntüleyebilirsiniz. Sayfalar her zaman listelenir ve görünürdür. Sosyal medya iconları bağlayamazsınız. Farklı farklı temalar ile sayfalarınızı düzenleyebilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.