WordPress, PHP’de yazılmış çevrimiçi, açık kaynaklı bir web sitesi oluşturma aracıdır. Muhtemelen bugün var olan en kolay ve en güçlü blog ve web sitesi içerik yönetim sistemidir. Matt Mullenweg adında 19 yaşındaki genç tarafından 2003 yılında oluşturulan bu sistem, yine onun öncülüğünde dünyanın en çok kullanılan, bilinen blog site yapısını baz alan yapıya dönüşmüştür.

İnanılmaz derecede esnek ve genişletilebilir. Web sitenizin tüm görünümünü kolayca değiştirmenize ya da posta listesi, fotoğraf galerisi veya çevrimiçi bir mağaza gibi yeni özellikler eklemenize olanak tanıyan binlerce eklenti ve teması vardır.

Kullanımı ve öğrenmesi kolaydır. Web sitenizde küçük bir değişiklik yapmak istediğinizde bir web tasarımcısı tutmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, kod yazmayı öğrenmek zorunda kalmadan kendi içeriğinizi kolayca güncelleyebilir ve oluşturabilirsiniz. Aslında, Microsoft Word gibi bir programda temel biçimlendirme araçlarını nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, sitenizi düzenleyebilirsiniz.

WordPress’i kim kullanıyor?
Önceleri blog siteler için kullanılsa da WordPress daha sonra tüm web sistemleri için kullanılır hale geldi. E-ticaret sistemlerinden tutun, haber yayın sitelerine, rezervasyon sistemlerinden tutun daha çok fazla sayılabilecek yapılar için WordPress kullanılır hale gelmiştir. Birçok ünlü blog, haber merkezi, müzik siteleri, Fortune 500 şirketleri ve ünlüleri WordPress kullanıyor. Örneğin, Mashable ve TechCrunch gibi ünlü bloglar hem WordPress’te. The New York Times’ın blogları ve CNN’nin havadaki kişilik blogları gibi haber siteleri de WordPress’i kullanıyor.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.