Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress, şimdiye kadar ki en büyük güncellemelerinden birini yayınladı. Yeni bir WordPress sürümü her açıldığında, yeni özelliklerini merak ederim ve kurcalamaya başlarım.

İçerik oluşturmak için bir çok eklenti olsada ben hep default modda yazılarımı oluşturudum. WordPress 5.0 sürümünde insanların WordPress ile içerik oluşturmalarının varsayılan yolu kökten değiştirildi. İlkinde garipsedim ama kullandıkça hoşuma gitti. Favori platformunuzdaki büyük değişikliklerin kabul edilmesi zor olabilir. Ancak, WordPress gibi kitlesel olarak popüler platformların bile zamana uyum sağlaması veya pazar payını kaybetme riskini taşıması gerekir.

Wordpress 5.0 Editor
WordPress 5.0 Editor

Kübalı caz müzisyeni Bebo Valdes‘in adını taşıyan WordPress’in yeni “Bebo” versiyonunda, her içerik parçasını kendine özgü blok haline getiren Gutenberg editörünü görüyoruz. Eskiye kıyasla daha pratik bir kullanım sunmak amacıyla tasarlanan yeni editör, diğer tasarım eklentilerine gerek bırakmayacak derecede başarılı.

WordPress 5.0 günellemesi ile beklenen

  • Platformun odak noktası, daha sezgisel bir site oluşturma deneyimine doğru ilerliyor. WordPress zaten paketi pazar payı açısından yönlendiriyor. Ayrıca, WordPress’in site oluşturma işlevini geliştirerek, çekirdek ekip bu pazar payını barındırılan web sitesi oluşturucularının yükselişine karşı tutmayı amaçlamaktadır.
  • WordPress Rest API’sinde bazı iyileştirmeler var. WordPress Rest API’si, web sitenizden veri göndermeyi ve çekmeyi kolaylaştırarak, geliştiricilerin daha zengin özelliklere sahip ürünler oluşturmasına yardımcı olur. Bu güncelleme, geliştiricilerin platformu bir çerçeve olarak kullanarak uygulamaları daha kolay oluşturabilecekleri anlamına gelir.
  • Özel temalar oluşturmak daha kolay hale gelir. Geçmişte, bir WordPress teması oluşturmak için en azından basit bir geliştirme geçmişine ihtiyaç duyuyordunuz. Gutenberg ile bloklar sayesinde tema oluşturma çok daha kolay hale gelecektir.
  • Sayfa oluşturucu eklentileri bazı alaka düzeylerini kaybedebilir. Bazı rakip profesyonel platformlar olan WordPress ile kullanabileceğiniz çok sayıda harika sayfa oluşturucu araç var. Gutenberg, ilk başta onlar için bir eşleşme olmayacak, ama insanları uzun vadede onları kullanmaya zorlayacaktır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.