Windows’un iki komut satırı kabuğu vardır: Command Shell ve PowerShell. Her kabuk, sizinle işletim sistemi veya uygulama arasında doğrudan iletişim sağlayan ve BT operasyonlarını otomatikleştirmek için bir ortam sağlayan bir yazılım programıdır.

Command Shell, kullanıcı hesabı yönetimi veya gecelik yedeklemeler gibi rutin görevleri toplu iş (.bat) dosyalarıyla otomatikleştirmek için Windows’ta yerleşik olan ilk kabuktu. Windows Komut Dosyası Sistemi ile Komut kabuğunda daha karmaşık komut dosyaları çalıştırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. cscript veya wscript. Komut dosyalarını kullanarak, kullanıcı arabirimini kullanarak yapabileceğinizden daha verimli işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Komut dosyaları, komut satırında bulunan tüm komutları kabul eder.

PowerShell, Command shell yeteneklerini cmdlet adı verilen PowerShell komutlarını çalıştıracak şekilde genişletmek için tasarlanmıştır. Cmdlet’ler, Windows Komutlarına benzer, ancak daha genişletilebilir bir betik dili sağlar. PowerShell’de hem Windows Komutlarını hem de PowerShell cmdlet’lerini çalıştırabilirsiniz, ancak Command shell yalnızca Windows Komutlarını çalıştırabilir, PowerShell cmdlet’lerini çalıştıramaz.

En sağlam, güncel Windows otomasyonu için, Windows Command line yerine PowerShell kullanmanabilirsiniz.

Command-line reference A-Z

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

 

Kaynak


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.