Merhaba arkadaşlar, bu kategoride Makine Öğrenmesi konusuna giriş yaparak bu alanda kendimizi geliştireceğiz. Bunun için Python dilini kullanacağız ve ilk olarak Dr. Sadi Evren Şeker‘ in Python ile makine öğrenmesi eğitim serisinden faydalanacağız. Ben farklı bir IDE olan Visual Stduio Code idesini kullanacağım. Bu kategoride farklı eğitim setlerinden kaynaklar ve kendi oluşturduğumuz uygulamaları da zaman içerisinde paylaşacağım.

İlk olarak kütüphanelerin eklenmesi ve verinin içeri alınmasından bahsedeğim.

# kütüphaneleri ekle
import pandas as pd     # verileri okumak için kullanılır
import numpy as np     # nümerik işlemler yapmak için kullanılır
import matplotlib as plt  # grafik çizdirmek için kullanılır

Yukarıdaki kütüphaneleri oluşturduğunuz code pencerisinin ilk satırlarına yazın. Kütüphaneleri daha öncede yüklemediyseniz Terminal ekranında aşağıdaki komutları uygulayabilirsiniz. Otomatik olarak python paket yükleyici tarafınadan eklenecektir.

pip install pandas

pip install numpy

pip install matplotlib

Daha sonra Sadi Hocam’ ızın oluşturduğu veri setlerini (kendi veri setlerinize de oluşturabilir yada internetten indirebilirsiniz) sitesinden indirip python kodunuz ile aynı dizine koyun.

Veri setini python içine almak için pandas kütüphanesine ihtiyaç duymaktayız. Python kodumuzu çalıştırdığımız zaman veri setimizin ekrana basıldığını görürüz. Bu veri seti içindeki herhangi bir veri sutununu da ekrana yazdırabiliriz.

# verileri yükle
veriler = pd.read_csv('veriler.csv')
print(veriler)

boy = veriler[['boy']] # sadece boy bilgisini yazdır

 


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.