Türkiye’nin havacılık ve uzay merkezi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ülkenin en büyük, dünyanın tek çatı altındaki 4’üncü büyük kompozit tesisini kuruyor. TUSAŞ’ın Kahramankazan’daki merkez yerleşkesinde 181 milyon dolar yatırımla hayata geçirilecek tesis, 95 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Tesiste, yüksek teknoloji, kalite ve verimlilikte üretim yapılacak.

Uçak ve helikopter gibi hava araçlarının yapısal parçalarının üretileceği tesis, dünyadaki hava yapısalları kompozit ihtiyacının yüzde 2’sini karşılayacak. Tesiste, üst düzey teknolojik üretimin yanında yeni ürün tasarımları ve ürün geliştirmeleri yapılacak. Buradaki tüm işlemlerde otonom araçlar kullanılarak, yüksek doğruluk ve verimlilik elde edilecek.

Tusaş Yeni Tesis

Tusaş Yeni Tesis

Hava araçları yapısallarına yönelik tesiste yeni ürün tasarımları ve geliştirmeleri de yapılacak. Bu yönüyle milli muharip uçak, genel maksat helikopteri Gökbey ve diğer yeni nesil birçok hava aracı için geliştirmeler de bu tesisten üretilerek çıkacak. Tesis içinde tüm işlemlerde otonom araçlar kullanılacak. Akıllı dijital fabrika kapasitesinde olacak tesiste kompozit yapısına göre özelleştirilmiş yapay zeka teknolojileri kullanılacak. Sıfır hata ilkesi ile üretim hedeflenecek. Boyahanelere kadar tüm aşamalarda robotlar görev yapacak ve tüm parçalar el değmeden testleri de yapılarak sevkiyata hazır olacak.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.