Toyota Otonom test aracını olan P4′ ü CES 2019′ da (international consumer electronics show) fuarında sergileyeceğini duyurdu. P4, yepyeni beşinci nesil Lexus LS amiral gemisi sedanına dayanıyor ve TRI’nin iki yollu Guardian ve Chauffeur otomatik sürüş sistemi geliştirilmesinde kullanılacak. P4, Lexus’un daha fazla çeviklik sağlayan ve otomatik sürüş sırasında daha hassas ve pürüzsüz manevralar sağlayan yeni nesil şasi ve direksiyon kontrol teknolojisinden faydalanıyor.

P4, taraflardaki durumsal farkındalığı artırmak için iki ek kamera ve biri ileriye dönük, diğeri ise arkada. Görüntüleme sensörleri, yüksek dinamik aralığa sahip yeni çip teknolojisine sahiptir. Radar sistemi görüş alanını iyileştirmek için, özellikle de araç çevresi etrafındaki yakın mesafeden algılama için optimize edilmiştir. Sekiz tarama başlığına sahip LIDAR algılama sistemi önceki test modelinden Platform 3.0’dan geçiyor ve yeni araç tasarımına geçiş yapıyor.

Toyota Otonom Sensorleri

Toyota Otonom Sensorleri

P4 selefinden daha akıllı bir araştırma aracıdır. Daha fazla bilgi işlem gücüyle, sistemleri daha hızlı öğrenme için paralel olarak daha fazla makine öğrenme algoritmasını çalıştırabilir. Sensör girişlerini daha hızlı işleyebilir ve çevreye daha hızlı tepki verebilir. Tüm bilgisayar sistemi gücü şimdi aracın hibrid pilinden çekiliyor, şimdi 12v pil yalnızca yedek olarak çalışıyor.

Otomatik sürüş sisteminin “beyni” olarak işlev gören bagajdaki hesaplama kutusu yeniden tasarlandı. Şimdi devreye erişmek için aşağı katlanıp arka koltuk traversine karşı dikey olarak sıkışıyor. Bu, kargo çekmek için bagajın bütün tabanını boşaltır.

Kaynak


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.