Toyota’ nın Uzaktan Kontrollü İnsansı Robotu

Toyota, insansı boyutlu robotu T-HR3’ün kablosuz bağlantı ile başarıyla kontrol edildiğini açıkladı. Avatar benzeri bir proxy hayallerini gerçeğe bir adım daha yaklaştırdı. NTT Docomo ile birlikte, T-HR3 insansı robotunu 5G ağ üzerinden 10 km’lik (6,2 mil) mesafeden uzaktan kontrol ettiğini açıkladı.

Toyota’nın üçüncü nesil insansı robotu olan T-HR3, bir insan tarafından uzaktan kontrol edilmek üzere tasarlandı. Operatörler kendilerini dünyayı robotun bakış açısından görmelerini sağlayan başa monte bir ekranla birlikte giyilebilir el, kol ve ayak kumandalarıyla bir tabana bağlarlar. Robot, operatörlere kuvvetli geri bildirim göndererek çevrelerini daha iyi hissetmelerini ve botları güvenli bir şekilde çalıştırmalarını sağlar.

Toyota Humanoid Robot
Toyota Humanoid Robot

Aynı zamanda robot, dik durması için tam vücut dengesi ve koordinasyon kontrolüne ve “ortak çevrede bulunan herhangi bir birey veya nesneyle temas eden robotun temas gücünü kontrol etmek için” esnek eklem kontrolüne sahiptir. Amaç, robotu hastalara ya da sınırlı hareket kabiliyetine sahip hastalara yardımcı olmak için kullanmaktır. Toyota’nın Partner Robot bölümü genel müdürü Akifumi Tamaoki, “Partner Robot ekibi üyeleri, insanlarla bir arada bulunan ve günlük yaşamlarında onlara yardımcı olan dost ve yardımcı robotlar geliştirmek için T-HR3’teki teknolojiyi kullanmaya kararlıdır.” şeklinde ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.