Japonya, 2029 yılına kadar Ay yüzeyine bir iniş yapmayı planlıyor ve astronotlarının Japon otomobil üreticisi Toyota tarafından üretilen bir elektrikli araçta ay yüzeyini keşfetmelerini istiyor. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ve Toyota yakıt hücresi aracı (FCV) teknolojilerini kullanan insanlı ve basınçlı bir rover geliştirme konusunda uluslararası uzay araştırmalarında işbirliği yapacağını açıkladı.

JAXA Başkan Yardımcısı Koichi Wakata, “2029’larda Başkan Yardımcısı Koichi Wakata,“ İnsanlı ve basınçlı kundakçılar, 2030’larda yapmayı düşündüğümüz insan ay araştırmasını destekleyen önemli bir unsur olacak” dedi. Bu ayın başlarında Hayabusa2 sondasını asteroit Ryugu’ya indiren JAXA, Toyota ile işbirliğinin uluslararası uzay araştırmaları için gerekli “fikri mülkiyetlere yol açacağını” umuyor.

Toyota Self Driving Electric Moon Car

Toyota Self Driving Electric Moon Car

Bir FCV, bir batarya kullanmak yerine, elektrik üretmek için birbirleriyle reaksiyona giren bir oksijen yakıt hücresi ve sıkıştırılmış hidrojen kullanan bir tür elektrikli araç türüdür. Sıfır emisyon teknolojisi zaten Toyota’nın Mirai aracında kullanılıyor. Shigeki Terashi, “Temiz enerji üretim yöntemleri kullanan yakıt hücreleri, yalnızca su yayar ve yüksek enerji yoğunluğu nedeniyle çok fazla enerji sağlayabilirler, özellikle JAXA ile tartışılan proje için onları ideal kılarlar” dedi. Toyota Genel Müdür Yardımcısı, Toyota’nın otomatik sürüş teknolojilerinin projenin bir parçası olduğunu da belirtti. Her ne kadar aya alınabilecek yakıt miktarı sınırlı olsa da, JAXA ve Toyota, basınçlı rover’ın toplam 10.000 km’den daha fazla ay yüzeyinde bir seyir alanına sahip olacağını söyledi.

Kaynak


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.