TIA Portal – Totally Integrated Automation Portal (Tamamen Entegre Otomasyon Portalı), Siemens Endüstri Otomasyon Bölümü tarafından tüm otomasyon görevleri için One Engineering Environment ve One Software Project ile endüstrinin ilk otomasyon yazılımını tanıttı. Yeni yazılım mühendisliği çerçevesi, kullanıcıların hızlı ve sezgisel olarak otomasyon sistemlerini geliştirmelerini ve devreye almalarını sağlar; bu da, ayrı yazılım paketlerinin geleneksel zaman alıcı ve maliyetli entegrasyonunu ortadan kaldırır.

Yüksek verimlilik ve kullanım kolaylığı için tasarlanan TIA Portalı, hem ilk kez kullananlar hem de deneyimli kullanıcılar için uygundur. Ayrıca, TIA Portalı, otomasyonun yapılandırılması, programlanması ve devreye alınması için gelecekteki tüm yazılım mühendisliği paketlerinin temeli olacak ve Siemens’in Totally Integrated Automation portföyündeki ürünleri tahrik edecektir. Bunun örnekleri arasında Simatic kontrolörler için Simatic Step 7 V11 otomasyon yazılımı ve Simatic HMI için Simatic WinCC V11 ve proses görselleştirme uygulamaları sayılabilir.

TIA Portal Arayüz
TIA Portal Arayüz

Siemens’in tüm yazılım mühendisliği paketlerinin ayrılmaz bir bileşeni olarak, TIA Portal çerçevesi, tüm yapılandırma arayüzlerinde gelişmiş ortak hizmetler sunarak, kullanıcı için düzenli navigasyon ve tutarlı sistem davranışı sağlar. Örneğin, herhangi bir otomasyon sistemindeki tüm cihazlar ve ağlar artık bir paylaşılan cihaz ve ağ editörü içinde yapılandırılabilir. Proje navigasyonu, kütüphane konseptleri, veri yönetimi, proje depolama, tanılama ve çevrimiçi işlevler standart özelliklerdir ve paylaşılan TIA Portal çerçevesinde kullanıcıya sunulur.

Bu birleşik yazılım geliştirme ortamı, genel otomasyon projesi boyunca yüksek bir verimlilik düzeyi sunar. TIA Portal’ın tasarımı, nesne girişli yazılım mimarisine ve merkezi veri yönetimine dayanır ve veri giriş hatalarını otomatik olarak önleyerek kesintisiz veri tutarlılığı sağlar. Kullanıcılar, tipik bir yazılım projesinde sorun giderme ve hata ayıklama süresini büyük ölçüde azaltan, proje çapında bir çapraz referans sistemi kullanarak tüm otomasyon projesi boyunca veri ve program bloklarını kolayca bulabilirler.

www.siemens.com/tia-portal


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.