Tesla Gigafactory, Clark, Nevada yakınlarındaki bir lityum-iyon pil ve elektrikli taşıt alt montaj fabrikasıdır. Tesis, elektrikli araçlar ve sabit depolama sistemleri için akü paketlerini tedarik etmek üzere Tesla, Inc. şirketine aittir ve işletilmektedir. Storey County’deki Tahoe Reno Endüstri Merkezi’nde bulunuyor ve Ağustos 2018 itibariyle yaklaşık 3.000 kişiye istihdam sağlıyor.

Tesla Gigafactory

Tesla Gigafactory

Fabrika, 2016 yılının ilk çeyreğinde Powerwalls ve Powerpacks’in sınırlı üretimiyle başlayıp Ocak 2017’de seri üretime geçmiştir. Nevada Valisi Brian Sandoval, Nevada’nın bu fabrikanın inşasından ve işleyişinden yirmi yıl boyunca 100 milyar dolarlık ekonomik faydanın tadını çıkaracağını tahmin etmiştir. Büyük açılış etkinliği 29 Temmuz 2016’da gerçekleştirildi.

Tesla Gigafactory

Tesla Gigafactory

Gigafactory, Nevada’da, kuzeyde hizalanarak konumlandırılmıştır. Bu sayede, ekipmanın GPS ile haritalanabilmesi ve tavandaki güneş panellerinin doğru bir şekilde hizalanabilmesi için yapılmıştır. Ayrıca fabrika tamamen kendi kendine enerjiye sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Tesla, yapıyı güneş, rüzgar ve jeotermal kaynakların bir kombinasyonuyla güçlendirmeyi amaçlıyor. Bina, tamamlandığında dünyadaki en büyük ayağa ve ikinci en büyük hacme sahip olacak.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.