Einstein’ın özel görelilik kuramı, zamanın akış hızının hareketin yönü ve değerine göre değiştiğini açıklasa da, bu yazıda zamanın doğasının nasıl davrandığına değil, saatlerimizin neyi göstereceğine odaklanacağız.

Zamanın hızını ölçmek istesek, Einstein’ın karmaşık hesaplamalarını özetlememiz gerekebilir. Ancak bizim için önemli olan saatin kaçı göstereceği olduğundan, Ay’da da Evrensel Zaman (UTC) uygulaması kullanılıyor. UTC, pek çok ülkede temel alınan medeni ve bilimsel saat uygulamasıdır ve Atom saatleriyle hesaplanarak GMT’den daha hassas ve doğru bir ölçüm sunar.

Bununla birlikte, Ay Ölçümlü Zaman (LST) gibi farklı ölçüm sistemleri de mevcuttur ancak sadece fizikçiler tarafından kullanılır. UTC, zamanı bulunduğumuz yere göre değil, nerede olduğumuz bilgisinden bağımsız olarak çalışan bir sistemdir. Evrensel olduğundan dolayı, Ay’da da kullanılabilir.

Mekanik saatlerde UTC ya da GMT sisteminin kullanılmasından kaynaklanan önemli bir fark yoktur çünkü ikisi arasında sadece 1 saniyeden daha düşük bir fark vardır. Dijital saatlerde ise genellikle ikisi arasında seçim yapabilirsiniz. Sonuç olarak, Evrensel Zaman sistemine göre çalışan bir saatiniz varsa, Dünya’dayken saatin kaç olduğunu gördüğünüzde, Ay’daki biri de aynı şeyi görecektir.

Böylece, saatlerimizin gösterdiği zamanın Evrensel Zaman sistemine göre ayarlandığını ve Ay’da da kullanılabildiğini öğrenmiş olduk.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.