SSL Nedir, Güvenli Soket Katmanı’nın kısaltmasıdır ve kısaca, bir internet bağlantısının, iki sistem arasında gönderilmekte olan herhangi bir hassas veriyi güvence altına almak ve güvence altına almak için standart bir teknolojidir; bu da, suçluların, potansiyel kişisel ayrıntılar dahil olmak üzere, aktarılan herhangi bir bilgiyi okumalarını ve değiştirmelerini önler. İki sistem bir sunucu ve bir istemci (örneğin, bir alışveriş web sitesi ve tarayıcı) veya sunucudan sunucu olabilir (örneğin, kişisel tanımlanabilir bilgilere sahip bir uygulama veya bordro bilgisi ile).

Bunu, kullanıcılar ve siteler arasında veya iki sistem arasında aktarılan verilerin okunmasının imkansız olmasını sağlayarak yapar. Transit veriyi karıştırmak için şifreleme algoritmalarını kullanır, böylece bilgisayar korsanlarının bağlantı üzerinden gönderilmesini engeller. Bu bilgi, kredi kartı numaralarını ve diğer finansal bilgileri, isimleri ve adresleri içerebilen hassas veya kişisel herhangi bir şey olabilir.

TLS (Aktarım Katmanı Güvenliği) yalnızca güncellenmiş, daha güvenli bir SSL sürümüdür. Güvenlik sertifikalarımızı hala daha sık kullanılan bir terim olduğu için SSL olarak görüyoruz, ancak Symantec’ten SSL satın aldığınızda, ECC, RSA veya DSA şifreleme seçeneği ile en güncel TLS sertifikalarını satın alıyorsunuz.

HTTPS (Hiper Metin Aktarım Protokolü Güvenli), bir web sitesi SSL sertifikası ile güvence altına alındığında URL’de görünür. Yayınlayan yetkili ve web sitesi sahibinin şirket adı da dahil olmak üzere sertifikanın ayrıntıları, tarayıcı çubuğundaki kilit simgesine tıklanarak görüntülenebilir.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.