SQL Offline Log – Bağlantısız Log Atmak

Bu yazımızda SQL Offline Log programı ile server’ ımızda bulunan database’ imize veri yazmaktan bahsediceğiz ama bu sefer bağlantı olmadığı zaman nasıl bir çözüm bulabiliriz onu göreceğiz.

Bir uygulama yaptığınızı düşünün belirli periyotlarda database’inize log atıyor. Ama bazen bağlantı kopabildiği ve server’ ın kapandığı ya da reset atıldığı durumlar olabilir. Bu durumlarda uygulamanız bağlantı kuramadığında log atma işlemi gerçekleşemeyecektir. Peki ya nolucak?

Bağlantı olmadığı durumlarda kendi hafızasındaki bir dosyada verilerinizi tutup belirli periyotlarda bağlantı durumunu kontrol ettirebilirsiniz. Bağlantı varsa hafızasıdaki bilgileri okuyup sırasıyla log atıp hafızasındaki verileri silebilirsiniz.

Bu çözümün C#‘ ta yazılmış kodları aşağıdadır. İlk önce bir database oluşturun. C#’ta bir form oluşturarak bir buton ekleyin. Amacımız butona basınca sql’e log atmak. Bağlantı olmayınca butona basınca log atamayacak ve log_test.txt dosyasına yazacak. Ardından timer’ ın çalşma zamanı geldiğince bağlantı kontrol edilecek, bağlantı varsa log_test.txt dosyası okunarak veriler log atılıp dosya temizlenecek. Bağlantı yoksa bir sonraki çalışma zamanına kadar beklenecek.

İncelemeniz ve başarılı olarak uygulayıp fayda sağlaması dileğiyle…

Bol kodlamalar,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.