Büyük veri çağındaki cihazların ve uygulamaların kişisel bilgilerimizi toplaması ve kullanması, sosyal soğumaya neden olabiliyor. İnsanlar farkında olmadan yaptıkları hareketlerin gelecekteki hayatlarına etki edebileceğini düşünerek, davranışlarını değiştiriyorlar. Örneğin, bir ürünü sepete eklemek veya vitrindeki bir elbiseye bakmak, kişinin kişilik özellikleri hakkında tahminler yapılmasına neden olabiliyor

Sosyal soğuma, insanların belirli bir davranışı gerçekleştirmekten kaçınarak, kendilerini korumaya çalışmalarına neden oluyor. Örneğin, doktorların hastalara iyi bakmak yerine, performans puanlarından düşük almamak için riskli vakalardan kaçınmaları veya   arkadaşınızın gönderdiği bir bağlantıya tıkladığınızda bu erişimin kayıt altına alındığını ve ileride başınıza iş açabileceğini düşünerek bu eylemden vazgeççmeniz sosyal soğumaya örnek verilebilir.

Bu durumun önlenmesi için çeşitli adımlar atılabilir. İlk olarak, kişisel verilerin gizliliğinin korunması için düzenlemeler ve yasalar oluşturulabilir. Ayrıca, şeffaflık ilkesi doğrultusunda, kişisel bilgilerin nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi verilmesi gerekiyor. Böylece insanlar ne tür bilgilerin toplandığını ve nasıl kullanıldığını daha iyi anlayarak, sosyal soğumayı engelleyebilirler.

Sonuç olarak, sosyal soğuma, büyük verinin insan davranışları üzerindeki etkisiyle ilgili bir fenomen olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumun önüne geçmek için şeffaflık, gizlilik ve düzenlemelerin yapılması önem taşıyor. İnsanların güvenli bir şekilde davranışlarını sergilemeleri ve hayatlarına etki edecek faktörler hakkında bilgi sahibi olmaları, sosyal soğumayı önlemeye yardımcı olabilir.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.