Sony, e-bisikletlerin, arabaların, sokak lambalarının ve diğer tüm bağlı cihazların bilgi aktarma şeklini değiştirebilecek bir yonga başlatıyor. Modül, herhangi bir IoT nesnesine kurulduğunda, Sony’nin tescilli düşük güç geniş alanlı (LPWA) ELTRES ağına bu düşüşü başlatan veri göndermesine izin verecek. 60 kilometreye kadar iletim yapabilir ve yüksek hızlarda hareket eden nesneler üzerinde gürültülü kentsel ortamlarda çalışarak güvenlik, izleme, izleme ve daha birçok alanda yeni uygulamalar açabilir.

Çoğu IoT sistemi, verileri çok sınırlı menzilli WiFi veya pahalı bir hücresel veri bağlantısı yoluyla buluta aktarmak için kullanır. Sony’nin ELTRES LPWA ağı, düşük bit verilerini geniş bir alana aktarmak için düşük güç tüketen kablosuz teknolojiyi kullanır ve daha düşük güç tüketimi ile geniş bir yelpazedeki cihazların bağlanmasını mümkün kılar.

CXM1501GR çipi 920MHz bandındaki sinyalleri Sony’nin ELTRES ağına iletir ve ayrıca zaman ve konum verilerini elde etmek için GPS / GNSS sensörleriyle donatılmıştır. Sony, “uzun mesafelerde istikrarlı kablosuz iletişimlerden en iyi şekilde faydalanan ve yüksek hızlarda hareket ederken, böylece yeni bir pazar yaratan çeşitli hizmetler geliştirmeyi amaçlayan çok çeşitli IoT cihazlarında çalışacağını” söyledi.

Bir kullanım durumu belgesinde Sony, teknolojinin “arkadaşların birbirlerini kayak tepesinde bulmasına yardım etmek”, vahşi yaşamı izlemek, gemileri konumlandırmak, yat yarışlarını izlemek, bisiklet kiralarını izlemek, dronlar, kiralık araba ve trenler.

Teknolojinin şimdilik Japonya ile sınırlı olduğu görülüyor, Sony yakın zamanda ilgilenen şirketler için bir uygulama programı başlattı. Orada ağı kurmayı ve kapsamlı testler yapmayı planlıyor. Eğer işe yararsa, şu an olduğundan çok daha fazla şeyleri birbirine bağlayabilir.

Kaynak


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.