PLC serisinden Siemens S7 1200 geçenlerde elime geçti ve meraklı bir mühendis olduğum için hemen içini açıp incelemek istedim. Üçüncü sanayi devriminin ortaya çıkmasına sebep olan bu cihazın içinde ne vardı. Heycanla tornavida setimi çıkardım fakat cihazın hiç bir yerinde vida yoktu. Sadece kenarlarında 4 adet tırnak vardı.

S7-1200 Sökülmesi

Yani adamlar vidasız tasarım yapmış. İki tarafındaki bu tırnakları kendi tırnaklarınızla çok rahat kurtarıp üst kısmı ayırabiliyorsunuz. 4 katmanlı olarak tasarlandığı ve birbirine headerlar ile geçerek iletişim kurulduğu gözüküyor.

Alt kısımda kalan devreyi kabaca incelediğimizde güç katı olduğunu görüyoruz. Elektronikte profosyonel olmamakla birlikte regüle, parazit engelleme, ters besleme, yüksek akım koruması gibi devreler olabilir.

S7-1200 power layer

S7-1200 Power Layer

Bu katmanın üzerinde 8 pinli header soketi ile diğer bir katman oturmaktadır. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi dijital giriş ve çıkış klemens pinleri vardır. Aynı şekilde power beslemesi de bu katman üzerinden yapılmaktadır.

S7-1200 Digital I/O Modul Katmanı

S7-1200 Digital I/O Modul Katmanı

Bu katman üzerine işlemcilerin bulunduğu katman yine header soketler vasıtasıyla takılmaktadır. Bu kart üzerinde giriş çıkılş LED leri bulunmaktadır. Ethernet protokolü, profinet haberleşmesi, programın yüklendiği hafıza, kalıcı hafıza, bilgilerin yorumlandığı, işlendiği açıkçası tüm işlemlerin yapıldığı katman burası arkadaşlar. Teknoloji bu kart üzerindedir. Dünya kadar parayı işte bu avuç içine sığan karta veriyorsunuz. Eğer bu kart olmasaydı Endüstri 4.0 dan bahseedemezdik.

S7-1200 İşlemci Katmanı

S7-1200 İşlemci Katmanı

Siemens S7 1200′ ün bazı modellerinde analog modül de vardır. Kapağın içine saklanmış analog converter modülü vardır. Yine header soketler ile işlemci katmanına bağlanmıştır. Bu kapak katmanında şeffaf çubuklar görülmektedir. Bu çubuklar işlemci katındaki led lerin kapak üzerinde görülmesini sağlamaktadır.

S7-1200 Üst Katman

S7-1200 Üst Katman

Gördüğünüz gibi gayet kompakt, basit bir şekilde üretimi yapılabilen (basit derken oradaki entegrelerin üretilmesinden bahsetmiyorum, orası ayrı bir yüksek teknoloji) yani basit bir şekilde montaj yapılabilen bir ürün. Bu tasarımı sayesinde üretim maliyetleri mümkün olan en düşük seviyeye çekilmiş. Sanayide istediğiniz hemen hemen her çözümü size sunabilen endüstriyel bir cihaz haline getirilmiş.

Siemens S7 1200 Özellikleri

S7-1200 Ün 5 adet CPU su vardır. Farklı CPU ların farklı dijital giriş-çıkış adetleri vardır. Aaşağıdaki tabloda diğer özelliklerini bulabilirsiniz.

Siemens S7-1200 Özellikleri

Siemens S7-1200 Özellikleri


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.