Şerit LED Nedir? İç ve dış aydınlatmalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Son yıllarda aydınlatmanın yanı sıra dekorasyon olarakta kullanımı artmaktadır. Şerit LED, ledlerin seri ve paralel bağlanmasıyla oluşan bir aydınlatma elemanıdır. Geleneksel lambalara göre düşük güç kullanımı, uzun ömür ve daha az ısı üretimi gibi pek çok yararı var.

Şerit LED

Şerit LED

Şerit LEDler sayesinde çeşitli kontrol elemanları gelişmiştir. Uzaktan kumanda ile dimmer yaparak ışık şiddetinden rengine kadar ayarlama yapabilirsiniz.

Dimmer

Şerit LED Dimmer

Şerit LED alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. LED’ lerin birbirlerine olan uzunlukları veya metre başına LED sayısı gibi. Aralarındaki mesafeler uzak olursa yansıttığı ışık homojen değil lekeli olacaktır. Işık şiddeti ve ışık rengi de diğer önemli noktalardır. Ek olarak, koruma sınıfı, dış aydınlatma ve iç aydınlatmalar için farklı şekilde su ve toz geçirmeyen tasarımlar vardır.

Şerit LED Çeşitleri

Şerit LED Çeşitleri

Şerit LED NEdir? Renk sıcaklığı

Kelvin olarak ifade edilen renk sıcaklığının, fiziksel ısı ile alakalı değildir. Güneşin parlak mavi ışıklarının etkili olduğu yaz zamanlarında gün ışığının renk sıcaklığı soğuk beyaz olarak tanımlanır. Mum ışığının verdiği turuncu-sarı yada amber rengi ışığı da biz sıcak beyaz olarak adlandırılır.

Sıcaklık KelvinAçık RenkUygulamalar
   5000K-6000K GünışığıDış Mekan Aydınlatmalar
Banyolar
Okunması gibi parlak ışığa ihtiyaç duyulan durumlar
   3500K-4100K Beyaz IşıkMutfaklar
Koridorlar
   2700K-3000K Sarı IşıkOturma odaları
Yatak odaları
Şerit LED Bağlantısı

Şerit LED’ ler en az 1m olarak ve daha yüksek metrajlarda satılır. Fakat ihtiyacınız olan yerden kesebilmeniz için belirli yerleri vardır. Bu sayede farklı boyutlar elde edebilrisiniz. Piyasa özel olarak bu ledler için konnektörler satılmaktadır. Kırmızı renkli kablo +, Siyah renkli kablo – kutubu belirtmektedir. Aynı kutuplama işaretleri şerit LED üzerinde de bulunmaktadır. Kırmızı kabloyu + kutuba, Siyah kabloyu – kutuba olacak şekilde bağlantısını yapabilirsiniz.

Şerit LED Bağlantısı

Şerit LED Bağlantısı

Belirlenen noktalardan keserek farklı gruplar ile birleştirebilir yada farklı geometriler oluşturabilirisiniz. Piyasa 90 dereceli şerit ledler için bağlantı elemanlarıda bulunmaktadır.

Şerit LED Bağlantısı

Şerit LED Bağlantısı

RGB (Red, Green, Blue) denilen çeşitleri de bulunmaktadır. Bu şerit ledler sayesinde sınırsız sayıda renk tonu oluşturabilirsiniz.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.