SELECT komutu SQL veritabanızdaki verileri seçip listemenize yarayan komuttur. Kullanımı çok basit olup en çok kullanılan ve bilinen sql komutlar başında yer alır. Kullanım şekli aşağıdaki gibidir.

Başlamadan bu eğitim serisinin amacından bahsedeyim. Bazı SQL komutların nasıl kullanılacağından bahsedeceğim. MS SQL Managment programında bu kodları çalıştırabiliriz arkadaşlar. MS SQL Managment programı için basit bir yazı paylaşırım. C# dilinde de aynı kodları çalıştırabiliriz. Bununla ilgili zaman zaman örnekler yapmıştık. (Bkzn: C# Sql veri okuyarak Datagrid’ e yazmak)

SELECT komutunun kullanımı aşağıdaki gibidir.

SELECT column1, column2 FROM table_name

Şimdi basit bir örnek ile anlatmak gerekirse, bir veritabanı (database) olduğunu düşünün. İçinde “Bilgiler” diye bir veri tabanı oluşturduğumuzu düşünün. tablo içinde de aşağıdaki gibi bilgiler olsun (tamamen rasgele bilgilerle oluşturdum). Bu tablonun kolonları(column) dikine bölünmüş en üst satırında kolon başlık isimleri yazan bölümleridir. Satırlar(row) ise her veri girişinde oluşan yatay veri kümeleridir.

idsiniftypepricelocation
1Akare50üst
2Aüçgen20üst
3Düçgen60alt
4Cüçgen20sağ
5Caltıgen30üst
6Cdaire54sağ
7Cdaire95çapraz
8Akare26ön
9Dkare48ön
10Edaire51ön
11Ddaire62çapraz
12Fdaire54arka
13Düçgen13sol
14Füçgen65arka
15Fkare65sol

Amacımız bu veritabanını tamamını veya bir kısmını okumak istiyoruz. Bunun için aşağıdaki komutu “new query” penceresi açarak yazıp işletirsek tüm tablo verilerini aynen alırız.

SELECT * FROM Bilgiler

Eğer sadece istediğimi sütünları almak istiyorsak * karakteri yerine sutun başlıklarını yazmalıyız. Bu sayede sadece istediğimiz sutunlardaki tüm verileri getirecektir.

SELECT sinif, type FROM Bilgiler

Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

siniftype
Akare
Aüçgen
Düçgen
Cüçgen
Caltıgen
Cdaire
Cdaire
Akare
Dkare
Edaire
Ddaire
Fdaire
Düçgen
Füçgen
Fkare

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.