En basit haliyle bir RFID Tag (etiket) iki bölümden oluşur – sinyalleri iletmek ve almak için bir anten ve etiketin kimliğini ve diğer bilgileri saklayan bir RFID çipi (veya entegre devre, IC). RFID etiketleri, bir RFID okuyucu ve anten kullanarak bunları izlemek için öğelere yapıştırılır.

RFID etiketleri, radyo dalgaları aracılığıyla bir öğe hakkındaki verileri anten / okuyucu kombinasyonuna iletir. RFID etiketlerinde genellikle pil yoktur (Etkin veya BAP etiketleri olarak belirtilmedikçe); bunun yerine okuyucu tarafından üretilen radyo dalgalarından enerji alırlar. Etiket iletimi okuyucudan / antenden aldığında, enerji dahili antenden etiketin çipine geçer. Enerji, enerjiyi istenen bilgilerle modüle eden ve daha sonra bir sinyali antene / okuyucuya geri ileten çipi etkinleştirir.

Her çipte dört bellek bankası vardır – EPC, TID, Kullanıcı ve Ayrılmış. Bu bellek bankalarının her biri, bankaya ve belirtilenlere bağlı olarak etiketlenen öğe veya etiketin kendisi hakkında bilgi içerir.

Belirli ortamlara, yüzey malzemelerine ve uygulamalara özgü özellikler ve seçeneklerle birçok şekil ve boyutta yüzlerce farklı RFID etiketi mevcuttur.

RFID Etiketleri hakkında daha fazla bilgi edinin – UHF RFID Etiketleri Kılavuzu

RFID Etiket Türleri

Çok çeşitli RFID uygulamaları olduğundan, çok çeşitli RFID etiketleri ve bunları kategorilere ayırmanın yolları da vardır. Etiketleri türlere ayırmanın yaygın bir yolu, sabit etiketlerle kakmalardır. Kakmalar daha ucuzdur, etiketlerdeki özelliklere bağlı olarak genellikle 0,09 – 1,75 ABD doları arasında değişir. Sert etiketler genellikle daha sağlam ve hava koşullarına dayanıklıdır ve 1,00 – 20,00 dolar arasında değişir.

 • Form Faktörü – Kakma, Etiket, Kart, Rozet, Sert Etiket
 • Frekans Tipi – LF, NFC, HF, UHF Pasif (902 – 928 MHz, 865 – 868 MHz veya 865 – 960 MHz), BAP, Aktif
 • Çevresel Faktörler – Suya dayanıklı, Sağlam, Sıcaklığa dayanıklı, Kimyasallara dayanıklı
 • Özelleştirilebilir – Şekil, Boyut, Metin, Kodlama
 • Özel Özellikler / Uygulamalar – Çamaşır Etiketleri, Sensör Etiketleri, Gömülebilir Etiketler, Otoklavlanabilir Etiketler, Araç Etiketleri, Yüksek Bellek Etiketleri
 • Özel Yüzey Malzemeleri – Metal montaj etiketleri, Cam montaj etiketleri, Sıvı dolu ürünler için etiketler
RFID Tag Fiyatlandırması

Etiket fiyatlandırması, etiketin türüne ve sipariş edilen miktara bağlıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, kakmalar genellikle 0.09 $ – 1.75 $ arasında ve sert etiketler 1.00 $ – 20.00 $ arasında değişebilir. Özelleştirme seviyesi ne kadar yüksek olursa veya etiket o kadar uzmanlaşırsa, normal kullanıma hazır etiketlere kıyasla daha pahalı olacaktır.

Bir RFID Tag Seçme
 • Ne tür bir yüzey etiketleyeceksiniz? Metal, plastik, ahşap vb.
 • Hangi okuma menzilini istiyorsunuz?
 • Boyut sınırlamaları (yani, etiket x x y x z inç’ten daha büyük olamaz)?
 • Göz önünde bulundurulması gereken aşırı çevre koşulları var mı? Aşırı sıcak, soğuk, nem, darbe vb.
 • Bağlanma yöntemi? Yapıştırıcı, epoksi, perçinler / vidalar, kablo bağları vb.
 • Bir etiket seçmenin anahtarı, etiketlemek istediğiniz gerçek öğeler üzerinde ortamınızdaki çeşitli etiketlerin kapsamlı bir şekilde test edilmesidir. RFID etiketi örnek paketleri, uygulamanız için özelleştirilebilir, böylece uygulamanız için doğru etiketleri daraltabilirsiniz.
Kategoriler: Elektronik

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.