Raspberry Pi, bilgisayar monitörü veya TV’ye takılan, standart bir klavye ve fare kullanan düşük maliyetli, kredi kartı boyutunda bir bilgisayardır. Her yaştan insanın bilgisayar kullanımını keşfetmesini ve Scratch ve Python gibi dillerde nasıl program yapılacağını öğrenen yetenekli küçük bir cihazdır. Bir masaüstü bilgisayarın bekleyeceği her şeyi, internette gezinmeye ve yüksek tanımlı video oynatmaya, e-tablo oluşturmaya, kelime işlemciliğine ve oyun oynamaya başarabiliyor.

Dahası, Raspberry Pi’nin dış dünya ile etkileşime girme yeteneği vardır ve müzik makineleri ve ana dedektörlerden hava istasyonları ve kızılötesi kameralı tweeting kuşevleri gibi çok çeşitli dijital yapım projelerinde kullanılmaktadır. Tüm dünyadaki çocuklar tarafından kullanılan Raspberry Pi’nin bilgisayarların nasıl çalıştığını programlamayı ve öğrenmeyi öğrenmesini istiyoruz.

Raspberry Pi Görünümü

Raspberry Pi Görünümü

Yeni Raspberry Pi 3B + piyasaya sürüldü. Daha hızlı 1.4GHz CPU, Gigabit Ethernet (USB üzerinden), Dual Band kablosuz LAN ve birçok ilginç donanım tweaks’i var.

Raspberry Pi Özellikleri:

SoC: Broadcom BCM2837
CPU: 4× ARM Cortex-A53, 1.2GHz
GPU: Broadcom VideoCore IV
RAM: 1GB LPDDR2 (900 MHz)
Networking: 10/100 Ethernet, 2.4GHz 802.11n wireless
Bluetooth: Bluetooth 4.1 Classic, Bluetooth Low Energy
Storage: microSD
GPIO: 40-pin header, populated
Ports: HDMI, 3.5mm analogue audio-video jack, 4× USB 2.0, Ethernet, Camera Serial Interface (CSI), Display Serial Interface (DSI)

Kablosuz radyo

Broadcom BCM43438 çip, 2.4 GHz 802.11n kablosuz LAN, Bluetooth Düşük Enerji ve Bluetooth 4.1 Klasik radyo desteği sağlar. Daha yaygın tam modül modülü yaklaşımından ziyade maliyetleri düşük tutmak için akıllıca tahta üzerine akıllıca monte edilen tek kullanılmayan özelliği, ayrılan bir FM radyo alıcısıdır.

Anten

Raspberry Pi 3’e harici bir anten bağlamanıza gerek yoktur. Cihazın boyutunu minimumda tutmak için telsizleri doğrudan panele lehimlenen bu çip antene bağlanır. Bu anten, küçücük boylanmasına rağmen, duvarlardan bile kablosuz LAN ve Bluetooth sinyallerini alabiliyor.

SoC

Yeni Pi 3 için özel olarak üretilen Broadcom BCM2837 sistem-on-chip (SoC), 32kB Seviye 1 ve 512kB Seviye 2 önbellek, bir VideoCore IV grafik işlemcisi ile 1.2GHz’de çalışan dört yüksek performanslı ARM Cortex-A53 işlem çekirdeği içerir ve kartın arkasındaki 1 GB LPDDR2 bellek modülüne bağlanır.

GPIO

Raspberry Pi 3, tüm Pis Pistonları Model B + ve Model A + ‘ya geri dönerken aynı 40-pin genel amaçlı giriş-çıkış (GPIO) başlığına sahiptir. Mevcut herhangi bir GPIO donanımı değişiklik yapılmadan çalışacaktır; Tek değişiklik, UART’ın GPIO’nun pimlerinde maruz kaldığı bir geçiştir, ancak bu işletim sistemi tarafından dahili olarak ele alınır.

USB çipi

Raspberry Pi 3, aynı SMSC LAN9514 yongasını selefi olan Raspberry Pi 2 ile paylaşırken, 10/100 Ethernet bağlantısı ve dört USB kanalı da panoya ekledi. Daha önce olduğu gibi, SMSC yongası, USB-Ethernet adaptörü ve USB hub olarak hareket eden tek bir USB kanalı üzerinden SoC’ye bağlanır.

Raspberry Pi Özellikleri

Raspberry Pi Özellikleri


1 yorum

Anonim · 17 Nisan 2018 22:01 tarihinde

gelecekte daha da küçüleceğinden şüphem yok

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.