Python Kaçış Parametreleri Nedir, Nasıl Kullanılır

Python kaçış parametreleri kullanımı. Karakterl dizilerinin tanımlanması için tırnak yada kesme işareti kullanılır. Bu işaretler karakter dizilerinin nerde başladığını ve bittiğini bize söyler. Örneğin aşağıdaki kodu işletirsek hata alırız.

Burada iki tırnak işareti arasındaki “Merhaba, ” kelimesi karakter dizisi olarak algılandı ama sonrasında Python kelimesi algılanamadığı için hata verdi. Bu problemi çözmek için kaçış parametrelerini kullanmalıyız.

Kaçış parametreleri, Python’da özel anlam taşıyan işaret veya karakterleri farklı bir amaçla kullanmamızı sağlayan araçlardır.

Ters Taksim ( \ )

Bu ters taksim karakterin yanında bir çok kaçış parametresi koyarak kullanabiliriz arkadaşlar. Burada \ karakteri kendinden sonra gelen kesme ‘ işaretini karakter dizisini dikkate alma diyoruz.

Aynı özelliği çift tırnak içinde kullanabiliriz.

Farklı bir kullanım olarak uzun bir karakter setiniz varsa ters taksim işareti kullanarak birden fazla satırda yazabilirsiniz.

Alt satır başı ( \n )

Karakter setinizin sonuna python kaçış parametresi \n karakteri koyduğunuzda imlecin satır başına gittiğini daha önce öğrenmiştik. Farklı bir örnek yapalım.

Burada sep parametresini yazmamızın sebebi şudur; normalde sep parametresi boşluk karakteri döndürür. Eğer biz sep parametresini boşluk karakteri atamazsak tire işaretleri bir karakter sağa kaymış olarak gözükecektir.

Diyelim bir dosya adresi ekrana yazmak istiyoruz. Farkettiyseniz adreslerde ters taksim vardır. Dolayısıyla print fonksiyonu aşağıdaki gibi yazarsak hata verecektir.

Bu yöntemin iki çözümü vardır. Birincisi ters taksimi çiftlemek. İkincisi ise ters taksimi terslemek 🙂

Sekme ( \t )

Klavyeden tab tuşuna bastığımız gibi belirli karakter boşluk bırakmamıza yarayan bir parametredir.

Zil Sesi ( \a )

Ters taksim \ karakterini ‘a’ harfiyle birleşerek !bip! benzeri bir zil sesi üretilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu karakterlere özellikle adres kullanımlarında dikkat etmeliyiz arkadaşlar. Örnek olarak aşağıdaki kodu inceleyebilirsiniz.

Aynı satır başı ( \r )

Bu kaçış karakteri karakter dizisinde aynı satırın en başına dönülmesini sağlar.

Düşey sekme ( \v )

Ters taksim \ karakterini ‘v’ harfiyle birlikte kullanırsak düşey sekme olarak konumlandırabilirsiniz.

İmleç kaydırma ( \b )

\b kaçış dizisinin görevi, imleci o anki konumundan sola kaydırmaktır.

Bu yazımızda Python Kaçış parametrelerinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını inceledik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Python List Kullanımı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.