Pnömatik, basınçlı hava teknolojisidir, ancak bazı çevrelerde, bir tür otomasyon kontrolü olarak adlandırmak daha modadır. Basınçlı gaz – genellikle kuru veya yağlanmış türde olabilir – hava, bir uç efektörünü harekete geçirmek ve çalışmak için kullanılır. Son efektörler, ortak silindirden, yakalayıcılar veya hava yayları gibi uygulamaya özel daha çeşitli cihazlara kadar değişebilir. Vakum sistemleri, aynı zamanda pnömatik alemde, büyük cam tabakalarının veya yumurta gibi hassas nesnelerin kaldırılması ve taşınması gibi hassas işlemleri yürütmek için vakumlu jeneratörler ve bardaklar kullanır.

Basit bir pnömatik sistem
Basit bir pnömatik sistem

Doğası gereği, hava kolayca sıkıştırılabilir ve bu nedenle pnömatik sistemler, bazı uygulamalarda faydalı olan bir özellik olan aşırı şoku emmeye eğilimlidir. Çoğu pnömatik sistem, bazı hidrolik sistemlerin gördüğü yaklaşık 100 psi’lik bir basınçta, 3,000 ila 5000 psi’lik küçük bir kesimde çalışır. Bu nedenle, daha küçük yükler söz konusu olduğunda pnömatikler genellikle kullanılır.

Bir pnömatik sistem genellikle havanın hacmini azaltmak için bir hava kompresörü kullanır, böylece gazın basıncını arttırır. Basınçlı gaz, pnömatik hortumlar boyunca hareket eder ve aktüatöre giden yolda valfler tarafından kontrol edilir. Sistemin verimli bir şekilde çalışmasını ve çeşitli bileşenlerin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak için hava tedarikinin kendisi filtrelenmeli ve sürekli olarak izlenmelidir. Bu ayrıca uzun sistem ömrünün sağlanmasına yardımcı olur.

Festo Pnömatik Kol
Festo Pnömatik Kol

Son yıllarda, pnömatik sistemlerde mevcut kontrol (gelişmiş elektronik ve aksamı sayesinde) büyük oranda artmıştır. Bir zamanlar pnömatik sistemlerin birçok benzer elektronik otomasyon sistemi ile rekabet edemediği durumlarda, bugün teknoloji bir tür rönesans görüyor.

Dahası, pnömatik, on yıl önce veya iki yıl önce düşünülemeyecek olan ilginç şekillerde kullanılıyor. Robotikten pnömatik kaslara kadar yaratıcı uygulamalar, sadece mühendislik topluluğunun yaratıcılığını değil, aynı zamanda bu önemli teknolojinin doğal esnekliğini ve uyarlanabilirliğini de gösteren haberleri sürekli olarak yapıyor.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.