PHP Programlama Dili bir sunucu betik dili ve dinamik ve etkileşimli Web sayfaları yapmak için güçlü bir araçtır. PHP, Microsoft’un ASP’si gibi rakiplerine yaygın olarak kullanılan, özgür ve verimli bir alternatiftir.

Popular PHP Sites
Popular PHP Sites

PHP (Hypertext Preprocessor) yaygın olarak kullanılan bir açık kaynak kodlu genel amaçlı komut dosyası dilidir. PHP’yi kullanmanın en iyi yolu, yeni bir kullanıcı için son derece basit, ancak profesyonel bir programcı için birçok gelişmiş özellik sunuyor.

PHP Programlama Dili ile Neler Yapılabilir

PHP, esas olarak sunucu tarafı komut dosyasına odaklanır, böylece diğer CGI programlarının, form verilerini toplaması, dinamik sayfa içeriği oluşturması veya çerezleri gönderip alma gibi yapabilecekleri her şeyi yapabilirsiniz. Ama PHP daha fazlasını yapabilir. PHP, Linux, bir çok Unix varyantı (HP-UX, Solaris ve OpenBSD dahil), Microsoft Windows, MacOS, RISC OS ve muhtemelen diğerleri de dahil olmak üzere tüm ana işletim sistemlerinde kullanılabilir. PHP ayrıca bugün web sunucularının çoğuna da destek veriyor. Bu Apache, IIS ve diğerleri içerir. Ve bu, lighttpd ve nginx gibi FastCGI PHP ikilisini kullanabilen herhangi bir web sunucusunu içerir. PHP, bir modül olarak veya bir CGI işlemci olarak çalışır.

PHP’nin en güçlü ve en önemli özelliklerinden biri de çok çeşitli veritabanlarına destek vermesidir. Veritabanı özellikli bir web sayfası yazmak, veritabanına özgü uzantılar (ör., Mysql için) veya PDO gibi bir soyutlama katmanı kullanılarak veya ODBC uzantısı aracılığıyla Açık Veritabanı Bağlantısı standardını destekleyen herhangi bir veritabanına bağlanılarak inanılmaz derecede basittir. Diğer veritabanları CouchDB gibi cURL veya soketleri kullanabilir.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.