Paralel port, bir bilgisayar üzerinde yazıcı gibi bir çevresel aygıta veri ileten veya alan bir arabirim türüdür. Veri, standart 1,5m’den daha fazla olmayan paralel bir kablo üzerinden iletilir. Kablo çok uzunsa, verilerin bütünlüğü kaybolabilir.

Başlangıçta paralel port tek yönlüydi ve bir seferde birden fazla bakır kablo şeridi boyunca bir defada 8-bit veri iletildi. 1970 yılında CentronicsData Computer Corporation tarafından tanıtıldı. Paralel port yazıcılarla kullanılmak üzere tasarlandı ve sadece toplam 300Kbits / sn aktarımı yapabildi.

Başlangıçta paralel portlar yazıcılar için tasarlandı. Yazıcılar için ilk paralel arabirim portu, bir seferde sekiz bit veri ileten Centronics Model 101 (1970’de tanıtıldı) için yapıldı. Bu paralel port sadece veri iletebilir ancak almaz. Daha sonra paralel portlar çift yönlü olarak tasarlanmaya başlandı ve giriş cihazlarının yanı sıra yazıcılar için kullanılır. Çift yönlü paralel port (BPP-Bidirectional Parallel Port), tarayıcılar, zip sürücüler, sabit diskler, modemler ve CD-ROM sürücüleri gibi çeşitli çevresel aygıtlarla iletişim kurabilir. BPP genellikle küçük mesafeler boyunca hızlı veri iletimi için kullanılır. Ek paralel bağlantı noktaları genellikle LPT1, LPT2 vb. olarak etiketlenir.

Bugün, evrensel seri veriyolu (USB-Universal Serial Bus) paralel bağlantının yerini almıştır. Aslında, bir kaç firma dışında tamamen yeni bilgisayarlarda bu port kaldırıldı diyebiliriz. Eski kişisel bilgisayarlar (PC’ler) ve dizüstü bilgisayarlar için, paralel yazıcılar veya paralel arabirime sahip diğer çevre aygıtları için USB’den paralel bir adaptör mevcuttur.

Paralel Port Pinout

Port Pinout


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.