Otonom Araç Üreticileri başta Amerika olmak üzere çalışmalarına hızla devam etmektedirler. Bu yazımızda dünya çapında otonom araç üreticilerini tanıyalım.

Aptiv

İlk olarak, 2018 yılı Ocak ayında Tüketici Elektroniği Fuarı’nda otomobillerine araba sürmeye başladılar ve program oradan büyüdü. Şirket şu anda Sin City’deki yollarda 30 otonom araba var; Haftada yedi gün, günde 20 saat yolculuk yapıyorlar. Aptiv, 25.000’den fazla seyahat gerçekleştirdiğini ve 50.000’den fazla yolcuyu geçtiğini ve araçların bağımsız olduğunu, tekerleğin arkasında ve yolcu koltuğunda da gerçek bir insanın oturduğunu söylüyor. Geçen yıl araba kullanan araba şirketi nuTonomi’yi satın alan Aptiv, otomobillerini Boston, Pittsburgh ve Singapur’da da test ediyor.

Aurora

Aptiv gibi Aurora da tanıdık bir isim olmayabilir ama şirket Volkswagen, Hyundai ve Byton ile çalışırken kendi sürüş teknolojisini geliştiriyor. Kendilerine ait VW e-Golf’leri ve Lincoln MKZ’leri Palo Alto, San Francisco ve Pittsburgh caddelerinde, iki araç operatörü de var.

Seyir

San Francisco; Scottsdale, Arizona ve Orion, Michigan

General Motors, 2016’dan bu yana özerk otomobil şirketi Cruise’a sahip oldu ve onların gen-üç otonom Chevy Cıvatası San Francisco, Scottsdale, Arizona ve Orion, Michigan’ın yolları. (Bolt Chevy’in tüm elektrikli aracıdır ve kısa bir süre önce asfalt arazisine çıkardıkları melez Volt ile karıştırılmamalıdır.) Bu kendi kendini süren Cıvatalar, direksiyonun arkasında güvenlik sürücüleri ve San Francisco’da Bir gezintiye çıkmak için dolu birini kullanabilen 1000’den fazla çalışanı için, Cruise Anywhere (Gezici Her Yerde) adı verilen bir dahili sürmek programının parçası. Kruvaziyer ve General Motors ayrıca, jenerasyon dört konsept aracını, direksiyon simidi veya pedalları olmayan bir Cıvatayı ortaya çıkararak bir sıçrama yaptı.

Drive.ai

Aptiv ve Aurora gibi, Drive.ai adı da tanıdık gelmeyebilir, ancak Teksas’ta iki yerde bir self-driving hizmeti sunuyorlar: Frisco ve Arlington. Bu şehirlerin her ikisi de Dallas, Fort Worth bölgesinde ve her iki hizmet de belirli bir coğrafi bölgedeki insanlara etrafı gezdirmek için otomatik sürüşlü vanlar ve güvenlik sürücüleri kullanıyor. Arlington’taki hizmet, ikisinin de daha kamuya açık olması. Bu yüzden Arlington’u ziyaret ediyorsanız, bir uygulamayla veya bir kiosk aracılığıyla, ücretsiz olarak kendi kendine giden bir minibüs çağırabilirsiniz. Minibüsler, yayaların yaptıklarını bilmelerini sağlamak için üzerlerinde işaretler taşıyor.

Ford

Ford, otonom araçlar için Argo AI adlı bir şirket ile çalışıyor. Şirketin Dearborn, Michigan ve Miami ve Pittsburgh’da yolda özerk araçları var; Aynı zamanda 2019’da Washington DC’ye genişlemeyi planlıyorlar. Bu arabaların da içinde iki tane emniyet personeli var – tekerleğin arkasında, biri de yolcu koltuğunda.

Otomobil üreticisi ayrıca self-driving arabaların ve iş dağıtımlarının kesişimini keşfetmek için Dominos, Postmates ve Walmart ile çalışıyor; İlginç bir şekilde, bu arabalar kendiliğinden süren arabalara benzeyecek şekilde tasarlandı, ama aslında insanların onları sürdüğü düzenli araçlardır. Bu sahte kendi kendine sürüş testleri, şirketin pick-up ve drop-off noktalarında lojistik ve insan-araba etkileşimleri hakkında bilgi edinebilmesini sağlıyor.

Son olarak, insanları ve malları taşıyacak özerk bir ticari hizmet için Miami ve Washington DC’de 2021 lansmanına göz gezdiriyor.

Uber

Uber, içsel İleri Teknolojiler Grubu aracılığıyla, kendi kendine giden arabalara doğru ilerliyordu – ve daha sonra kendi araçlarından biri, Arizona’nın Tempe şehrinde bir yayaya çarptı ve öldü. Bu trajediden sonra otonom araçlarını yoldan ayırırken, onları geri getirmeyi planlıyorlar, ama New York Times’ın Aralık ayı başlarında Uber’in “otonom otomobil teknolojisi” olduğunu bildiren bir makalede yazdığı gibi, daha küçük bir kapsamda. Oldukça önemli sorunlarla karşı karşıya kaldı. ”Ne zaman – ve eğer – Pittsburgh’da testlere geri döndüklerinde, test alanları yaklaşık olarak mil uzunluğunda bir döngüde, arabanın içinde iki kişi olacak ve geceleri onları çalıştırmayacaklar. Saatte 25 mil veya kötü havalarda. Bir Uber sözcüsü de e-posta yoluyla şunları söyledi: “Kamu yollarına geri dönmek için çalışırken, oraya ulaşmak için asla güvenlikten ödün vermeyeceğiz. Daha önce de söylediğimiz gibi, geri dönüşümüz, sıkı takip testlerimizi başarılı bir şekilde geçirmemize ve Pennsylvania Ulaşım Departmanından elimizden gelen izin mektubumuzun eline geçmiştir. ”

Tesla

Tesla Autopilot, ikinci bir donanım sürümü gönderilmeye başladıktan sonra Geliştirilmiş Otopilot olarak da bilinir, Tesla tarafından sunulan, şeritli merkezleme, adaptif hız kontrol sistemi, otomatik park etme, sürücü teyidi ile şeritleri otomatik olarak değiştirme yeteneği olan gelişmiş bir sürücü destek sistemi özelliğidir. ve aracın garaja veya park yerine çağrılmasını sağlar. Geliştirilmiş Otopilot’taki son geliştirmeler, bir otoyoldan diğerine geçişi ve kullanıcının varış noktasına yaklaştığı zaman otobandan çıkmayı içerir.

Waymo

Waymo, Google’ın kendi kendini süren bir projesi olarak başladı ve şimdi kendi başına bir Alfabe şirketi. Şirkete göre, son zamanlarda Phoenix, Arizona bölgesinde, sadece yüzlerce kişiye açık olan dört şehirde özerk bir taksi hizmeti başlattılar; Bu kişiler, kendi kendini süren Chrysler Pacifica’yı (ön tarafta iki Waymo kullanan insanı olan) çağırmak için bir uygulamayı kullanabilir ve ardından Uber veya Lyft gibi bir yere giderler.

Waymo One, şirketin Waymo erken binici programı olarak adlandırılan Phoenix bölgesinde yapmış olduğu testlerin bir evrimidir. Otonom araç alanında bir lider olan Waymo, kamu yollarında 10 milyon milden fazla çalışan otonom araba ve milyarlarca benzetilmiş kilometrelerce raylara çıktı.

Son olarak, diğerleri otonom otomobil endüstrisinde, küçükten büyüğe çalışmaya devam ediyor. Kendine ait bir servis, 10 Aralık’ta Columbus, Ohio’daki küçük bir döngüde çalışmaya başladı. Ve elbette Tesla, sürücülere yardımcı olmak ve hatta bir şerit değişikliği yapmayı önermek için Autopilot adı verilen araçları için yarı otonom bir özellik üretiyor.

Kaynak: popsci.com


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.