OEM Yazılım, “orijinal ekipman üreticisi” anlamına gelir. Bilgisayar donanımı ile paketlemek amacıyla, büyük miktarlarda bilgisayar üreticileri ve donanım üreticilerine (OEM) satılan yazılıma atıfta bulunan bir ifadedir. Dijital kameranız, grafik tabletiniz, bilgisayar / PC, yazıcı veya tarayıcı ile birlikte gelen üçüncü taraf yazılımlar, OEM yazılımının bir örneğidir.

OEM yazılımı da sistem üreticisi büyük miktarlarda satan ve alıcıya üzerinde tasarruf geçer çünkü yeni bir bilgisayar ile indirimli olarak satın alınabilir bir ürün sınırsız, tam fonksiyonel sürümü olabilir. OEM yazılımına genellikle satılmasına izin verilmesini kısıtlamaya çalışan özel lisans kısıtlamaları vardır.

Birçok durumda, bu paket program, tek başına bir ürün olarak kendi başına satılan bir programın sürümüdür. Bazen, genellikle “özel sürüm” (SE) veya “sınırlı sürüm” (LE) olarak adlandırılan perakende yazılımının özellik sınırlı bir sürümüdür.

Çoğu yazılım yayıncısı, yazılımlarını OEM olarak tanımlamak için “OEM” terimini kullansa da, bazıları “sistem üreticisi” gibi diğer terimleri kullanırlar. Bu terimlerin hepsi aynı anlama gelir – yazılım OEM yazılımıdır ve yeniden dağıtılamaz.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.