OEM Ürün (ayrı harfler olarak telaffuz edilir), orijinal ekipman üreticisi için kısaltmasıdır. Bilgisayar ve BT üreticileriyle özel bir ilişkisi olan bir şirketi tanımlamak için kullanılan yanıltıcı bir terimdir. OEM’ler, başka bir şirketin ürününü kendi adı ve markaları altında yeniden satan üreticilerdir.

Örneğin bir bilgisayar teknolojisi üreticisi, örneğin bir bilgisayar grafik kartını ürettiğinde, genellikle ürünün iki veya daha fazla versiyonunu üretecektir. Bir sürüm, üretici tarafından doğrudan tüketici perakende pazarına dağıtılmakta, kendi markasını kullanarak kendi garantisini ve desteğini sunmaktadır.

Üretilen ürünün diğer versiyonları, üreticinin OEM Ürün ve yetkili bayi dağıtım kanalları aracılığıyla dağıtılabilir. Genellikle OEM ürünleri perakende sürümleriyle aynı kalitede ancak garantiler farklı olabilir, manuel ve birlikte verilen yazılımlar mevcut olmayabilir ve kurulum için gerekli kablolar ve konektörler dahil edilmemiş olabilir. Bazı durumlarda, önceden imal edilmiş sistemlerin seri üretimi için OEM tarafından toplu olarak satın alınan ürünün büyük miktarları olabilir.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.