Nextion HMI bir akıllı dokunmatik lcd ekrandır. Grafik LCD Ekranlar ile uğraşmışlığım vardır. İlk önce ihtiyaca göre bir grafik ekranı seçersiniz sonra pin bağlantıları vs yaparsınız daha sonra koduyla uğraşır durursunuz. Bu aptal cihazlar için malum uğraşmak gerekmektedir. Peki ya Nextion HMI Akıllı Ekran Nedir?

İlk önce akıllı ekranı tarifleyelim. Bir şeyin akıllı olması demek bir takım işleri bizim komutlarımızla bizi yormadan kendinin kolayca yapabilmesi demektir arkadaşlar. Nextion ekranında HMI-Human Machine Interface (insan makine arayüzü) olması için bir takım özelliklere sahip. Yani bir Ekran olması dışında touch (dokunmatik) yüzeye sahip. Aldığı dokunmaları başka bir işleve çevirebiliyorsa, bazı verileri işleyip ekranda sonuç gösterebiliyorsa – yani daha doğrusu üzerinde direkt program yazılabiliyor ve bu programlar doğrultusunda kendi başına kararlar alıp çalışabiliyor ise buna akıllı ekran diyebiliriz.

Nextion ekranlar, Arduino veya başka mikroişlemciler ile seri port üzerinden haberleşme yaparak bir çok işi yaptırabilirsiniz arkadaşlar. Komutlarla ilgili bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Nextion Editör Quick Start

Nexiton HMI Editor
  • 1: Main Menu
  • 2. Components  
  • 3. Image Library:Import the image resources you need. Font Library: Storage the font you created by font editor.
  • 4. Display area
  • 5. Page Area: Edit page in this area  
  • 6. Attributes Editing Area:Edit the attributes of components and pages, such as the value, color of a text component.
  • 7. Compiler Output Window: if errors occur, they will be shown in this area.
  • 8. Event Area: Write some simple codes here. When the event is triggered, the codes you write will be run. For example, send out some command to UART when releasing a button component.

Bu editör sayesinde ekrana buton vs koyarak istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz. Sonra programını yazarak devreye alabilrisiniz. İlerleyen zamanlarda bu ekran ile uygulama yaparak daha derinlere inceğiz arkadaşlar. Görüşmek üzere.


1 yorum

Anonim · 7 Aralık 2018 23:14 tarihinde

güzel, merakla bekliyoruz

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.